Da li se porodice u kojima žena zarađuje više raspadaju u većini slučajeva?
Jučer sam se upustila u žustru i pomalo besmisleno raspravu o tvrdnji da "žena će sigurno napustiti porodicu ako ima veću platu."
I sama sam živa potvrda potpuno druge teorije. Stvarnost je takva da ljudi koji su dugo u stabilnom partnerskom odnosu često nailaze na probleme i krize tokom života. Međutim, dobra porodična dinamika nije kao sportska utakmica, gdje odmah nakon početka trebate prstom uperiti na partnera i proglasiti: "Ja sam na vrhu svijeta, a ti si na dnu!" Jer u današnjem vremenu, posao (kao mjesto zaposlenja, ne profesija) često traje samo nekoliko godina (ako imate sreće). Ali porodica i dalje planira da živi zajedno dugoročno, inače bi se sve brzo raspalo.
Statistika nam ovdje može pomoći. Otprilike trećina svih razvoda događa se zbog financijskih problema. Upavo zbog problema kada nema dovoljno novca. I to ne zato što jedan partner ima veću platu od drugog. Drugi najčešći razlog su nevjerne veze, a treći su međusobni nesporazumi. Tu su i problemi sa stanovanjem, nezaposlenost... Pa gdje je onda ta ženska dominacija sa zaradom? Ova priča o "superioritetu" ne može stati ni na ovaj planet.
U isto vrijeme, često sam čula i pročitala slogan koji se pripisuje ženama: "Ako muškarac ne zarađuje, zašto mi onda treba?". Kako ovo sve ide zajedno?
Plata i doprinos porodici nisu isto!
"Čim žena počne da zarađuje više od muža, odmah kreću problemi, kao što su svađe oko daljinskog upravljača i stalne ironične šale poput: 'Šta će muškarac? Ovdje porodica Titanic tone na dno'" iz komentara.
Ukratko, naša rasprava je išla otprilike ovako:
Ja: Bitno je ne samo koliko novca neko donosi kući, već i kakav doprinos pruža porodici u cjelini. Žena koja zarađuje više može biti zadovoljna svojim životom ako se muškarac brine o drugim aspektima porodičnog života. Tada je njihov doprinos jednak.
Sagovornik: Ne želiš slugu, a ne želiš ni muškarca. Čim se muškarac počne baviti kućanskim poslovima, porodični brod tone.
Pa, šta tu ima da se raspravlja? Ako muškarac zarađuje manje, ne brine se o djeci i odbija da sudjeluje u kućanskim poslovima, recite mi pet mjesta gdje ovaj čovjek može otići. Zašto se čuditi? Jedini razlog zašto se porodica raspada nije samo u plati. Već u nespremnosti da se ulaže bilo šta osim novca. Štaviše, takva agresivna, militantna nespremnost.
"Ponesem je kući i stavim u usta 'I ovdje je ključno pitanje 'donijet ću je kući.' I stavio sam ga u usta nakon što je moja žena kupila namirnice i pripremila obrok za sve nas. To nije dovoljno, morate potrošiti i dio plate svoje žene. A šta znači 'donijeti više'? Važno je i ko troši više na sebe." Iz komentara.
Ovo je bitna tačka. Možete donijeti koliko god želite. Ali koliko toga se stvarno troši na porodicu? Jednom sam primio pismo od supruge jednog čovjeka koji je "u brak donio" dva motocikla, lovačku opremu, skupocjeni sat i plazma TV. I trošio je priličnu količinu novca i vremena u saunama sa prijateljima. U odgovor na sve prigovore svoje supruge, on je tvrdio da je nadmašio svoju platu. Isto tako, ona je pokrivala većinu troškova za dijete i svakodnevni život.
Siguran sam da ako žena troši većinu svoje zarade na sebe, a muškarac preuzima odgovornost za kućanske poslove, možda i gunđa, ali vjerojatno neće doći do razdvajanja. Ali u većini porodica koje se razilaze, čuje se izjava poput "nisam dovoljno zarađivao" ili "moja plata nije bila dovoljna". Tamo je problem u katastrofalnom nedostatku novca. Nema dovoljno novca za hranu, režije, odjeću, lijekove. I žena odlučuje da napusti brod, jer shvata da može nahraniti jedno dijete, ali ne može drugo, koje također ima 42 godine. Možda je ovo moje lično iskustvo, ali samo sam jednom vidio ženu koja je napustila porodicu nakon naglog unapređenja (ali, zapravo, uvijek je bila sklona varanju). Sve ostale žene, u 99% slučajeva, bježe od siromaštva, izlaze iz rupa i lokvi gdje su njihovi partneri udobno sjedili, jedući njihovu hranu i ne brinući se za svoju porodicu.
Ali ja želim podržavati i biti hranilac!
"Prosečan muškarac ne želi ženu koja je glava iznad njega. Želi da zarađuje novac i izdržava porodicu, a zauzvrat da ga neko čeka. Ali moderni muškarci ne mogu dobiti ni to. Radnja je obično kao u bajci o zlatnoj ribici"
Ponekad, međutim, istina probije kroz naše štitove. I neki muškarci priznaju da bi mogli učiniti više u kući i u vezi općenito. Ali mogli bi, ali ne žele, jer im se ta uloga ne sviđa, a nisu dovoljno zreli za preuzimanje drugih. U riječima "nedovoljno zreo", neki će opet vidjeti nagovještaj nedovoljne zarade. Često se susrećem s ovim stavom. Šta god da napišem, neki muškarci to vide kao indirektnu potragu za njihovim novcem. To je često uprkos činjenici da oni nemaju novca, već su izuzetno zabrinuti za stanje svoje novčanice. I misao da "dva medvjeda neće stajati u istoj šumi". Čak i svaki miš misli da je barem medvjed.
Često, uzrok sukoba nije "bogata" žena, već muškarac koji odbija da doprinese "zaradom", a sve ostale obaveze su mu preteške... Mislim da se vječno pitanje "zašto mi treba muškarac koji ne zarađuje novac?" formira na temelju iskustva: ako muškarac zarađuje manje, ne samo da ne radi ništa po kući, već povremeno zareži s kauča, pokušavajući pokazati da je on još uvijek medvjed. I kome treba takva sreća?
Što se mene tiče, većina raskida nastaje zbog nedostatka novca, a ne zbog viška. I zato što neki muškarci bježe od drugih porodičnih obaveza poput vatre. Novac je jedino što se još može popraviti (a ni tada ne uvijek), sve ostalo je uglavnom mrtav broj.
KOMENTARI