"Problemi dolaze od stresa. Stres dolazi od jada, a jad dolazi od gadova" – Zapažanje psihologa
Stres je postao jedan od najvećih izazova u životima mnogih ljudi u današnjem modernom društvu.
Svi mi smo izloženi stresu, bilo da dolazi s posla, iz porodičnih odnosa, društvenih interakcija ili čak iz situacija koje bi trebale biti opuštajuće. Psiholozi upozoravaju da dugotrajna izloženost stresu može imati ozbiljne posljedice. Da bismo se učinkovitije nosili sa stresom, ključno je razumjeti njegove uzroke i kako ih prevladati.
Jedna izreka koju često čujemo kaže: „Stres dolazi od jada, a jad dolazi od gadova.“
Iako se na prvi pogled čini jednostavnom, ova izjava sadrži duboku istinu. Stres često nastaje iz situacija kada se osjećamo bespomoćno, posebno kada smo suočeni s nepravednim, manipulativnim ili toksičnim ljudima. Ti „gadovi“ mogu biti naši nadredjeni, kolege, pa čak i članovi obitelji ili prijatelji koji svojim ponašanjem stvaraju nemir u našim životima.
Psihološki mehanizmi stresa
Kada se suočimo s ljudima koji nam stvaraju stres, naš mozak aktivira obrambene mehanizme. Ovo može rezultirati osjećajem tjeskobe, nesigurnosti i straha. Evo nekoliko savjeta kako se učinkovito nositi sa stresom koji uzrokuju „gadovi“:
Prepoznajte uzroke stresa – Prvi korak je da prepoznate što ili tko vam uzrokuje stres. Može se raditi o određenim osobama, situacijama ili kombinaciji faktora. Kada utvrdite uzrok, bit ćete u boljoj poziciji da pronađete rješenje.
Postavite jasne granice – Važno je postaviti granice kako biste se zaštitili od toksičnih utjecaja. Naučite reći „ne“ kada je potrebno i zaštitite svoje mentalno i emocionalno zdravlje. To može značiti i smanjenje kontakta s ljudima koji vas povređuju.
Razvijajte tehnike opuštanja – Pronađite načine kako se opustiti i smanjiti stres. Ovo može uključivati tehnike poput meditacije, dubokog disanja, joge, šetnje u prirodi ili provodjenje vremena s ljudima koji vam pružaju radost i mir.
Radite na svom mentalnom stavu – Iako možda ne možete promijeniti okolnosti, možete promijeniti svoj stav prema njima. Prihvatite stvari koje ne možete promijeniti i fokusirajte se na aspekte koje možete kontrolirati. Pozitivan mentalni sklop može vam pomoći da bolje podnesete stres.
Tražite podršku – Ne bojte se potražiti pomoć od prijatelja, porodice ili stručnjaka. Ponekad razgovor s nekim tko vas može razumjeti i pružiti podršku može značajno smanjiti razinu stresa.
Stres je neizbježan dio života, ali način na koji se nosimo s njim može značajno utjecati na naše zdravlje i dobrobit.
Razumijevanjem uzroka stresa, postavljanjem granica i razvijanjem tehnika opuštanja možemo poboljšati svoje mentalno i fizičko zdravlje. Sjetite se, iako „gadovi“ mogu doći i otići, vaša sposobnost da se nosite s njima može biti ključna za vašu sreću i zdravlje. Psiholozi nas podsjećaju da imamo moć da oblikujemo svoj odgovor na stresne situacije i da preuzmemo kontrolu nad vlastitim životom.
KOMENTARI