Geranije, ili pelargonije, su vrlo popularne biljke koje često krase balkone, vrtove i unutrašnje prostore. Poznate su po svojim prelepim cvetovima koji dolaze u različitim bojama, od bela do ružičasta, pa čak i ljubičasta i plava. Međutim, ponekad se dogodi da lišće ove biljke postane crveno, što izaziva zabrinutost kod mnogih ljubitelja biljaka.
Razlozi zbog kojih lišće geranije postaje crveno
Postoji nekoliko ključnih faktora koji mogu uzrokovati da lišće pelargonije poprimiti crvenu boju. Ovi faktori obuhvataju uslove u okolini biljke, kao i načine na koje se biljka neadekvatno neguje. U nastavku su tri najčešća razloga zašto lišće geranije može postati crveno:
1. Prekomjerno zalijevanje
Pelargonije su biljke koje preferiraju dobro drenirano tlo s niskim nivoom vlage. Ove biljke ne zahtijevaju puno vode da bi opstale, pa prekomjerno zalijevanje može izazvati brojne probleme. Previše vode može uzrokovati truljenje korena, što na kraju dovodi do promene boje lišća.
Kada se saksija s pelargonijom previše zalijeva, a voda se zadrži u dnu saksije, koreni mogu postati zasićeni vodom i početi truliti. Ovo dovodi do smanjenog protoka hranjivih materija u biljci, što može uzrokovati da lišće postane crveno i da biljka izgubi svoju vitalnost. Ovaj problem je naročito čest kod pelargonija koje rastu u saksijama, jer je drenaža često nedovoljna.
2. Niske temperature
Pelargonije potiču iz Južne Afrike i vole tople, sunčane uslove. Kada temperatura padne ispod njihovog optimalnog opsega, to može izazvati promene u izgledu biljke, uključujući crvenilo lišća.
U proleće i jesen, kada temperature počnu da variraju, može doći do stresa usled naglih temperaturnih promena. Ako pelargonija nije zaštićena od hladnoće ili ako je izložena niskim temperaturama, to može izazvati promenu boje njenog lišća. Geranije su posebno osetljive na hladnoću, pa je važno uneti ih u zatvorene prostore ako se uzgajaju u saksijama, naročito kada počnu da dolaze hladni dani.
3. Stres usled nepovoljnih uslova
Stres može biti još jedan faktor koji izaziva crvenilo lišća na pelargonijama. Ova biljka je vrlo osjetljiva na stresne uvjete, koji mogu nastati zbog više razloga:
- Prekomerno izlaganje suncu: Pelargonije vole sunčane pozicije, ali ponekad direktna sunčeva svetlost može biti prejaka za biljku, naročito za starije listove. Dugotrajna izloženost intenzivnom suncu može uzrokovati da lišće postane crveno ili čak osuši.
- Siromašno tlo: Ako biljka nije posađena u tlo koje sadrži odgovarajuće hranjive tvari, poput fosfora i drugih mikroelemenata, ona može postati oslabljena. Nedostatak tih tvari može dovesti do promjena u boji lišća i smanjenja opšte vitalnosti biljke.
- Preuranjeno presađivanje: Premještanje pelargonije na spoljašnju lokaciju pre nego što su vremenski uslovi stabilni može izazvati stres, što se može manifestovati u promeni boje listova.
Kako brinuti za pelargonije i očuvati zdravlje njihovih listova
Da bi vaša pelargonija ostala zdrava i njeni listovi zadržali svoju zelenu boju, važno je pridržavati se nekoliko osnovnih smernica u vezi s zalivanjem, presađivanjem i održavanjem. Pravilna briga o biljci može sprečiti mnoge od gore navedenih problema.
1. Pravilno zalivanje
Najvažniji aspekt brige o pelargonijama je pravilno zalivanje. Prekomerno zalijevanje može uzrokovati truljenje korena i promenu boje lišća. Da biste sprečili ovaj problem:
- Prvo, uvek proverite vlažnost zemlje tako što ćete prstom proveriti dubinu zemlje. Ako je tlo vlažno, nemojte zalijevati biljku.
- Pustite da se zemlja osuši između dva zalivanja. Ovo je posebno važno tokom zimskih meseci, kada pelargonije uspavljuju svoj rast.
- Ako vaša biljka raste u saksiji, pobrinite se da u dnu saksije postoje otvori za drenažu, kako bi višak vode mogao da se oduva.
2. Pravilno presađivanje
Presađivanje je važan deo održavanja pelargonija u dobrom stanju. Preporučuje se da pelargonije presađujete svake dve godine kako bi se osigurala dobra drenaža i svežina tla.
- Prilikom presađivanja, obavezno stavite sloj glinenih oblutaka na dno saksije kako bi poboljšali drenažu.
- Presadite biljku u novu zemlju koja je bogata hranjivim tvarima, naročito fosforom, koji je ključan za zdravlje biljke i njen rast.
3. Orezivanje i uklanjanje uvele vegetacije
Orezivanje pelargonije omogućava joj da ostane zdrava i da nastavi s proizvodnjom novih cvetova i listova. Orezivanje takođe pomaže u prevenciji bolesti i smanjuje mogućnost napada štetočina.
- Redovno uklanjanje uvelih cvetova i mrtvih listova stimulira biljku da stvori nove, zdravije listove.
- Ako primetite da lišće gubi zelenu boju, obavezno ga orežite kako biste podstakli biljku da stvori snažnije i kožaste listove.
4. Zaštita od štetočina
Pelargonije su, kao i mnoge druge biljke, podložne napadima štetočina. Zeleni lisni uši, tripsi, i bijela mušica mogu ozbiljno oštetiti biljku. Da biste ih sprečili:
- Koristite prirodne pesticide ili prskajte biljku sa blagim rastvorima sapuna i vode kako biste uklonili štetočine.
- Takođe, redovno proveravajte lišće i stabljiku za znakove oštećenja od parazita.