Oglasi - advertisement

Postoji nešto duboko utešno u kolačima koji ne zahtevaju rernu. Grčki griz kolač, poznat i pod nazivom “Halva sa čokoladnom glazurom”, jedan je od onih jednostavnih, ali neverovatno ukusnih deserata koji se pravi brzo, lako i sa sastojcima koje gotovo uvek imamo u kući. Njegova lepota leži u kombinaciji mirisnog cimeta, mekane griz strukture i bogate čokoladne glazure koja sve zaokružuje u savršen desert. U nastavku, detaljno ćemo proći kroz ceo proces pripreme ovog tradicionalnog poslastičarskog dragulja.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Prvo, hajde da pogledamo šta je sve potrebno za izradu ove slatke poslastice:

  • 50 gr maslaca (ili margarina ako pripremate za post)
  • 50 ml ulja
  • 200 gr pšeničnog griza
  • 400 ml vode
  • 300 gr šećera
  • 1 kesica vanilin šećera (10 gr)
  • 10 gr cimeta (mada originalni recept koristi 20 gr)

Za čokoladnu glazuru:

  • 100 gr čokolade
  • 30 gr maslaca
  • 50 ml mleka

Ova kombinacija sastojaka kreira savršenu harmoniju topline, slasti i kremaste teksture, sa notom egzotičnog orijentalnog šarma.

Priprema započinje pravljenjem mirisnog sirupa. U jednu šerpu se sipa voda, šećer, vanilin šećer i cimet. Sve to se stavi na tišu vatru i ostavi da proključa. Kada mešavina dostigne ključanje, kuva se još oko 5 minuta, nakon čega se skloni sa ringle i ostavi po strani.

U drugoj šerpi započinje proces prženja griza. Tu se prvo zagreva maslac i ulje dok se ne otope, a zatim se dodaje griz, koji se mora neprestano mešati varjačom ili žicom dok ne dobije blago zlatnu boju. Ovo je možda najvažniji korak jer upravo u ovom trenutku griz poprima onaj prepoznatljiv, orahasto-pečeni miris koji će se kasnije savršeno uklopiti sa sirupom.

Kada je griz dobio željenu boju, pažljivo se dodaje prethodno pripremljeni sirup. Mešavina može početi da “ključa” i “skače”, pa je bitno sve pažljivo sjediniti. Zajedno se sve kuva još dve do tri minute na laganoj vatri, dok se ne formira homogena masa.

Gotova masa se zatim izliva u manji pleh (preporučene dimenzije su 20×25 cm). Pleh može biti blago premazan uljem da bi se kolač kasnije lakše vadio. Kada se kolač prohladi, preliva se čokoladnom glazurom.

Priprema glazure je jednostavna, ali daje poseban šarm ovom kolaču. U činijicu se stave:

  1. Izlomljena čokolada
  2. Maslac
  3. Mleko

Sve se zagreva u mikrotalasnoj ili na pari dok se ne dobije ujednačena, sjajna glazura. Autor recepta preferira ovu mekšu varijantu glazure jer se bolje kombinuje sa strukturom kolača koji se jede viljuškom. Kada se čokoladna glazura prohladi, ravnomerno se nanosi preko kolača.

Najvažnije je da se kolač dobro ohladi – idealno preko noći u frižideru. Tokom tog vremena, sve arome se sjedine, struktura se stabilizuje i dobije se idealna sočnost koja traje i narednih dana. Upravo zato je ovaj kolač sjajan izbor i za pripremu unapred, kada se očekuju gosti.

Završna razmatranja i poslužavanje

Grčki griz kolač je, pre svega, primer kako minimalizam u sastojcima može doneti maksimalizam u ukusu. Svojom blagom slatkoćom, aromom cimeta i svilenkastom čokoladnom završnicom, lako postaje favorit svakog stola.

Još nekoliko saveta za posluživanje:

  • Seče se na štanglice ili kocke – po želji.
  • Idealno se služi uz kafu ili crni čaj.
  • Može se dekorisati listićima badema ili rendanom koricom pomorandže za dodatnu aromu.

Za one koji poste, jednostavno zamenite maslac sa margarinom – ukus ostaje gotovo identičan. A ako volite intenzivniji ukus cimeta, možete se vratiti na originalnih 20 grama, mada je i 10 sasvim dovoljno za nežnu aromu.

Na kraju, ovaj kolač je dokaz da je manje često više. Nepečen, jednostavan i aromatičan, sa svega par sastojaka, pravi je primer grčke mudrosti u kuhinji. I kad ga jednom probate – biće deo vašeg repertoara zauvek.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here