Oglasi - advertisement

Patlidžan je jedno od najpopularnijih povrća koje se često koristi u različitim jelima širom sveta. Njegova bogata ljubičasta kora i specifičan ukus čine ga nezaobilaznim sastojkom u mnogim tradicionalnim receptima. Zanimljivo je da se patlidžan može uspešno uzgajati čak i kod kuće, bilo u vrtu, bilo u posudama na balkonu.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Danas će mo probati da vam donesemo detaljan vodič koji će vam pomoći da uzgajate patlidžan kod kuće, postignete visok prinos i uživate u iznenađujuće produktivnom urodu. Bilo da imate malo prostora ili veliki vrt, uz sledeće savete možete lako postići odlične rezultate.

Zašto uzgajati patlidžan kod kuće?
Patlidžan nije samo ukusan, već je i vrlo hranljiv. Osim toga, kada ga uzgajate kod kuće, možete biti sigurni da vaši plodovi neće biti tretirani pesticidima i da će biti u potpunosti zreli kada ih uberete. Patlidžan je biljna vrsta koja lako raste ako mu obezbedite odgovarajuće uslove. Pored toga, domaći patlidžani često imaju bolji ukus u poređenju sa onima kupljenim u trgovinama, jer se berba vrši kada su plodovi potpuno zreli.

Jedna od najvećih prednosti uzgoja patlidžana kod kuće je što biljka može da proizvede veliki broj plodova tokom jedne vegetacijske sezone. U nekim slučajevima, čak i nekoliko biljaka može dati više plodova nego što ćete moći da pojedete, što znači da možete uživati u svom usponu kroz celu sezonu.

Odabir prave sorte
Pre nego što započnete s sadnjom, važno je da izaberete odgovarajuću sortu patlidžana koja odgovara vašim uslovima i prostoru. Postoji nekoliko različitih vrsta koje se razlikuju po veličini, obliku i vremenu sazrevanja. Evo nekoliko popularnih sorti:

  • Crna ljepotica: Ova sorta daje velike, okrugle ljubičaste plodove, koji su idealni za uzgoj u posudama.
  • Tajlandski ili indijski patlidžan: Manji i kompaktniji plodovi koji se dobro snalaze u manjim prostorima i saksijama.
  • Duga ljubičasta: Vitki plodovi, idealni za roštiljanje ili prženje.
  • Bijeli patlidžan: Ova sorta je poznata po blagom okusu i može se koristiti i kao ukrasna biljka.

Kada birate sortu, obavezno proverite vremenske uvjete vaše regije i odaberite sortu koja brzo sazreva, posebno ako živite u regionu sa kratkom vegetacijskom sezonom.

Za uspešan uzgoj patlidžana, potrebno je da obezbedite sledeće materijale:

  • Sjemenke patlidžana ili zdrave sadnice
  • Velika posuda (minimalna zapremina 5 galona ili dubina 12-14 inča) ili vrtna gredica
  • Organska mješavina za saksije ili zemlja pomiješana sa kompostom
  • Gnojivo ili prirodne hranjive tvari (kao što su kompost, koštano brašno ili čaj od kore banane)
  • Kantica za zalijevanje ili boca s raspršivačem
  • Potporni kolci ili kavezi (opciono, ali korisno)
  • Sunčana lokacija koja prima najmanje 6-8 sati sunca dnevno

Korak-po-korak vodič za sadnju
Započnite s pripremom tla i odabirom odgovarajuće posude za sadnju. Patlidžan je biljka koja zahteva puno prostora za širenje svojih korena, pa je važno odabrati dovoljno duboku posudu. Ako sadite u vrtu, osigurajte da tlo bude dobro drenirano i plodno.

1. Pripremite posudu ili gredicu

Ako koristite posude, izaberite one sa drenažnim otvorima, jer patlidžani ne podnose stajaću vodu.

Prvo obogatite tlo kompostom ili dobro istruljenim gnojem kako bi biljka imala dovoljno hranjivih tvari.

2. Počnite sa sjemenom ili sadnicama

Ako koristite seme, posijte ih u zatvorenom prostoru 6-8 nedelja pre poslednjeg mraza. Presadite sadnice na otvoreno kada dosegnu visinu od 15 cm i kada prođe rizik od mraza.

Ako kupujete sadnice, posadite ih direktno u posude ili vrt. Razmak između biljaka treba biti najmanje 45-60 cm kako bi im se omogućio nesmetan rast.

3. Osigurajte punu sunčevu svjetlost

Patlidžan je biljka koja voli sunčevu svetlost. Idealno je da vaša biljka prima 6-8 sati direktnog sunca dnevno.

Ako biljka ne dobija dovoljno svetla, može se dogoditi da cvetovi ne cvetaju kako treba, a prinos će biti slab.

ZALIVANEJ I HRANJENJE

Patlidžan zahteva stalnu vlagu, ali nikako nemojte preterivati sa zalivanjem. Redovno zalivanje je ključno, posebno tokom vrućih dana, ali važno je da voda ne stagnira oko korena. Uvek pustite da se gornji sloj tla osuši pre nego što ponovo zalijete biljku.

Hranjenje biljke također igra ključnu ulogu u njenom rastu. Najbolje je koristiti organska gnojiva kao što su kompostni čaj ili voda od kore banane, koji pomažu u podsticanju cvetanja i razvoja plodova. Takođe, posipanje drvenog pepela ili zdrobljenih ljuski jaja može poboljšati nivo kalija i kalcija u zemljištu, što je važno za zdravo formiranje plodova.

PODRŠKA BILJCI
Kada patlidžan počne rasti i davati plodove, biljka može postati teška. Da biste sprečili lomljenje stabljike, postavite rešetku ili kolac pored biljke i pažljivo je zavežite. Ovo će pomoći biljci da održi stabilnost, a takođe će poboljšati cirkulaciju vazduha, smanjujući rizik od bolesti i štetočina.

SUZBIJANJE ŠTETOČINA I BOLESTI
Patlidžan može privući različite štetočine poput lisnih uši, paukovih grinja ili buha. Za zaštitu, koristite prirodne preparate poput ulja neema ili sapunaste vode. Takođe, obavezno zalivajte samo tlo, ne i lišće, kako biste sprečili širenje bolesti.

ŽETVA
Patlidžan je spreman za berbu kada kora ploda postane sjajna i čvrsta. Ako plod postane mekan ili kora izgubi sjaj, verovatno je prezreo. Da biste ubrali plod, koristite oštar nož ili vrtne makaze i prerežite stabljiku ostavljajući mali deo stabljike.

Redovno berite plodove kako biste podstakli biljku da proizvodi još više cvetova i plodova. U zavisnosti od sorte, biljka može davati plodove tokom nekoliko meseci, posebno u toplijim klimama.

Obazveno mi javite da li ste uspjeli posaditi patlidžan i da li vam je uspio.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here