Kiflice su bez sumnje jedan od omiljenih specijaliteta u mnogim domaćinstvima. Brze su, ukusne, i savršene za svaku priliku – od doručka, preko užine, pa sve do uživanja u njima uz kafu. Iako se mogu pripremiti na različite načine, najbrži recept za kiflice zahteva minimalno ulaganje vremena i truda, a rezultat je izuzetno ukusan.
Sve što vam je potrebno su osnovni sastojci koji se obično nalaze u svakoj kuhinji, a priprema je brzinska i jednostavna. Ako ste u žurbi, a želite uživati u domaćim kiflicama, ovaj recept je savršen za vas.
Sastojci: Osnovni, a nezamenjivi
Za pripremu ovih brzih kiflica ne morate imati mnogo specijalnih sastojaka. Ono što je najlepše u vezi s ovim receptom je to što ćete gotovo sigurno sve potrebne namirnice već imati u svom domu. Sastojci su jednostavni, lako dostupni i ekonomski prihvatljivi.
Potrebni sastojci:
- 600 g mekog brašna
- 200 ml jogurta (ili čvrstog kiselog mleka)
- 200 ml mleka
- 100 ml ulja
- 1 mala kašičica soli
- 1 mala kašičica šećera
- 1 pakovanje praška za pecivo
- 1 pakovanje suvog kvasca
Za premazivanje kiflica:
- 1 žumance
- Susam (ili po želji, možete koristiti i lan ili mak)
Ako želite, kiflice možete puniti po vlastitoj želji – bilo da je to sir, šunka, čokolada, ili nešto drugo. Mogućnosti su beskrajne, i možete prilagoditi ovaj recept prema svom ukusu.
Priprema: Kako napraviti najbrže kiflice?
Priprema ovog recepta je izuzetno brza i jednostavna. Čak i ako niste iskusni u kuhinji, ne morate se brinuti. U nastavku ćemo detaljno opisati svaki korak kako biste mogli lako da napravite ove sočne i mekane kiflice.
1. Priprema tečnosti i aktivacija kvasca
U duboku posudu stavite mlako mleko. Zatim dodajte suvi kvasac i šećer, kako bi kvasac mogao da se aktivira. Ovaj korak je važan jer će kvasac početi da deluje čim dođe u kontakt sa tečnošću, što je ključno za rast i lepršavost kiflica.
Ostavite da odstoji nekoliko minuta, dok se kvasac ne aktivira i ne stvori penu na površini.
2. Dodavanje ostalih sastojaka
U posudu sa aktiviranim kvascem dodajte jogurt (ili kiselo mleko), ulje, so, i prašak za pecivo. Sve ove tečne sastojke dobro sjedinite kako biste dobili ujednačenu smesu.
Nakon što su svi tečni sastojci dobro sjedinjeni, postepeno dodajte brašno. Pomešajte ga sa ostatkom smese, a zatim rukama počnite da mesite. Dobijaćete mekano i glatko testo koje će biti prilično elastično i neće se lepljivati za ruke.
3. Mesjenje testa
Iako se testo na početku čini mekšim, kako mesite, ono će postati elastičnije i prestati da se lepi. Ovo je znak da je testo dobro umeseno.
Nastavite da mesite još nekoliko minuta dok ne dobijete glatku loptu testa. Ako je potrebno, dodajte još malo brašna, ali pazite da testo ne postane previše suvo.
4. Odmaranje testa
Kada završite sa mesenjem, podelite testo na dva dela, tj. na dve jufke.
Ostavite testo da odstoji oko 10 minuta, kako bi se opustilo i lakše oblikovalo. Ovaj korak nije neophodan, ali može pomoći da kiflice postanu mekše.
5. Oblikovanje kiflica
Na radnoj površini pospite malo brašna i počnite da razvlačite prvu jufku oklagijom. Oblikujte je u krug debljine oko 5 mm.
Kada ste dobili željeni oblik, isecite testo na trokute. Ove trokutaste komade možete uviti u kiflice ili ih ostaviti ravne, zavisno od toga šta vam više odgovara.
Uradite isto sa drugom jufkom. Ovo je dobar trenutak da pokažete kreativnost – kiflice možete oblikovati u različite oblike, od uobičajenih malih polumeseca do većih okruglih kifli.
6. Premazivanje i posipanje
Uzmite žumance i premažite svaku kiflicu, koristeći četkicu za pecivo. Ovo će kiflicama dati prelep, zlatni sjaj.
Na kraju, pospite susamom ili po želji drugim semenkama, poput maka ili lana. Susam je klasičan izbor jer daje kiflicama lepu teksturu i dodatni ukus.
Pecenje kiflica: Kada su gotove?
Pecite kiflice u unapred ugrejanoj rerni na 180°C, oko 20 minuta.
Ne zaboravite da uključite rernu tek kada završite sa oblikovanjem kiflica, kako bi ona bila dovoljno zagrejana i spremna za pečenje.
Kiflice će biti gotove kada dobiju zlatno-smeđu boju i kada, pri kucanju sa donje strane, proizvode “prazan” zvuk.
Kako obogatiti recept?
Ovaj osnovni recept za kiflice možete lako prilagoditi i dodati osvežavajuće promene. Na primer:
- Punjenje kiflica: Ako želite da vaši obroci budu bogatiji, možete puniti kiflice po svom ukusu. Neki od najpopularnijih punjenja uključuju: sir, šunka, pečurke, sir i šunka zajedno, ili čak nutelu ili čokoladu za ljubitelje slatkog.
- Za hrskaviji sloj: Umesto susama, možete posuti kiflice sa malo sira ili čak malo soli i origana za ukus koji podseća na pizza kiflice.
- Za još mekše testo: Ako želite da testo bude još mekše, u smesu možete dodati malo jogurta ili mleka više, u zavisnosti od toga kako vam se čini da se testo razvija.