Oglasi - advertisement

U moru različitih torti koje se pripremaju za praznike, slave, rođendane ili posebne porodične prilike, jedna od onih koje uvijek bude nostalgične uspomene jeste Rozen torta. Ova delicija ne samo da odiše duhom tradicije, već svojim slojevima i bogatstvom ukusa osvaja svakoga ko je proba. Za razliku od industrijskih verzija koje često koristimo iz praktičnih razloga, domaća Rozen torta sa ručnim korama i punim, orasima obogaćenim filom vraća onu pravu toplinu domaće kuhinje.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

U nastavku donosim prepričavanje jednog klasičnog recepta, uz temeljno objašnjenje svakog koraka. Ideja je da tekst bude informativan, detaljan i inspirativan čak i onima koji se prvi put upuštaju u pravljenje ove torte.

Priprema kora – temelji ove raskošne torte

Za početak, potrebno je pripremiti glatko i ujednačeno testo koje će se kasnije podijeliti u više delova i razvaljati u tanke slojeve.

Da biste to postigli, biće vam potrebno:

  • 200 g šećera

  • 100 g putera (ili margarina ako tako više volite)

  • 1 jaje

  • 1,5 dl mleka

  • 600 g brašna

  • 1 kašičica praška za pecivo

Postupak počinje tako što se šećer i omekšali puter dobro umute, dok ne dobijete glatku i svetlu masu. Zatim se dodaje jaje, i odmah potom i mleko, uz neprekidno mućenje kako bi se svi sastojci povezali. U posebnoj činiji pomiješate brašno sa praškom za pecivo, pa tu suvu smjesu postepeno dodajete prethodno umućenoj masi. Rezultat treba da bude mekano, ali ne i ljepljivo testo, koje se lako oblikuje rukama.

Kada ste testo dobro umesili, važno je da ga precizno podijelite na 5 jednakih delova. Ovdje preporučujemo korišćenje kuhinjske vage kako biste dobili ujednačene kore.

Valjanje i pečenje kora

Svaki deo testa se zatim razvalja u pravougaonu koru dimenzija 40×30 cm. Najlakše je to učiniti direktno na papiru za pečenje. Kada razvijete jednu koru, savjetuje se da po sredini povučete liniju (pomoću noža ili lenjira), jer će vam to kasnije pomoći da dobijete dvije pravilne kore dimenzija 20×30 cm.

Sljedeći korak je pečenje. Rerna se zagrijava na 180 stepeni, a u nju se stavlja prevrnuti pleh – ovo omogućava ravnomerno pečenje i lako klizanje papira za pečenje. Kore se peku 5 do 6 minuta, pazeći da ostanu svijetle. Čim ivice počnu da dobijaju zlatnu boju, vadite koru iz rerne.

Kore se nakon pečenja slažu jedna preko druge, a između se stavlja papir za pečenje. Odozgo stavite neki ravni predmet poput pleha ili daske i lagano pritisnite, kako bi se kore izravnale i sačuvale oblik. Ostavite ih tako da se prohlade do momenta filovanja.

Priprema fila – slatka veza između slojeva

U drugoj fazi dolazimo do srca ove torte – bogatog, orašastog fila.

Za fil će vam biti potrebno:

  • 2 dl mleka

  • 250 g šećera

  • 2 vanilin šećera

  • 250 g putera

  • 300 g mlevenih oraha

Proces je jednostavan, ali zahtijeva pažnju. Mleko se zajedno sa šećerom i vanilin šećerom zagrijava na šporetu dok ne počne da vri. Čim proključa, skida se sa ringle, a u vruću smesu se dodaje puter, koji treba potpuno da se otopi miješanjem. Kada se sve sjedini, u smjesu se dodaju mleveni orasi i dobro se promiješa kako bi se stvorila gusta i maziva masa.

Fil ne bi trebalo da bude redak, već gust i dovoljno čvrst da ostane između kora bez curenja.

Slaganje torte – preciznost i strpljenje

Nakon što su kore i fil spremni, sledi najvažniji i najosjetljiviji korak – slaganje slojeva.

  1. Svaku koru pažljivo premažite filom.

  2. Složite ih jednu na drugu u pravilnom redosledu.

  3. Poslednja kora se ne premazuje, već se samo prekrije papirom, pa se odozgo stavi neki teret (npr. knjiga, daska ili pleh sa težinom) da bi se kore i fil lijepo spojili i sabili.

Ovako složenu tortu treba ostaviti da se ohladi, idealno nekoliko sati, ili čak preko noći. Tokom tog vremena slojevi će se spojiti, fil će se stegnuti, a torta će postati kompaktna i sočna.

Glazura – završni ukras i estetski pečat

Da bi Rozen torta bila i vizualno privlačna, priprema se posebna šećerna glazura koja se nanosi odozgo. Za nju su potrebni sledeći sastojci:

  • 200 g prah šećera

  • 1 kašika soka od limuna

  • 1-2 kapi crvene jestive boje

  • 3 kašike vruće vode 

U činiji se svi sastojci pažljivo izmešaju dok ne dobijete glatku, sjajnu smjesu. Ova masa se zatim ravnomjerno nanosi preko torte. Po želji možete dodati i druge nijanse boja, ili pak ostaviti u klasičnoj ružičastoj koja je najčešća za Rozen tortu. Nakon premazivanja, tortu ostavite da glazura potpuno očvrsne.

Kada se sve faze završe, najvažnije je – strpljenje. Rozen torta nije kolač koji se seče odmah nakon pripreme. Najbolje je sačekati barem dva do tri dana, jer za to vrijeme kore omekšaju, a svi ukusi se sjedine. Tada se lako seče, a svaki sloj ostaje čvrst, pravilan i vizuelno savršen.

Tortu režite oštrim, tankim nožem, vodeći računa da sečete uspravno, kako biste dobili elegantne, pravilne štanglice ili kvadrate.

Savjet za drugačiji izgled:

Ako ne želite da pravite tortu iz dva sloja po kori (tj. da svaka razvijena kora bude prepolovljena), možete je ostaviti u puni format. U tom slučaju dobićete nižu tortu većih dimenzija, pa je potrebno duplirati količinu glazure.

Priprema domaće Rozen torte jeste posao koji zahtijeva nešto više vremena i pažnje, ali rezultat je torta čiji ukus osvaja na prvo parče. Svaka kora, svaki sloj fila i svaki detalj na glazuri svjedoči o trudu i ljubavi uloženim u pripremu. Ovo nije samo desert – to je porodična tradicija, topla priča i ukus djetinjstva.

Ako želite da impresionirate ukućane ili goste, ili jednostavno da sebi priuštite malo slatkog savršenstva, domaća Rozen torta je pravi izbor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here