Postoji nešto neodoljivo u mirisu sveže pečenih kiflica koji se širi kuhinjom, budi uspomene i stvara atmosferu topline doma. Među takvim klasičnim poslasticama posebno se izdvaja recept za prhke kiflice sa nadjevom od oraha i jabuka.
Ovaj tradicionalni kolač spaja dve omiljene komponente domaćih slatkiša: kremasti orasi i osvežavajuće jabuke, sve umotano u prhko testo koje se topi u ustima. Kiflice su jednostavne za pripremu, a opet dovoljno efektne da zasene i komplikovanije deserte. Savršene su za porodična okupljanja, praznike ili kao poslastica uz šolju kafe ili čaja.
Priprema prhkog testa
Za pripremu osnovnog testa koje će biti osnova ovih kiflica, potrebni su sledeći sastojci:
- 200g maslaca (sobne temperature)
- 1 jaje
- 50g šećera u prahu
- 1 vanilin šećer
- 1 velika kašika jogurta
- 1/2 kesice praška za pecivo
- 380g brašna
Koraci pripreme testa:
U veću posudu stavite brašno, šećer u prahu, vanilin šećer i prašak za pecivo. Sve promešajte da se ravnomerno rasporede. Dodajte jaje, jogurt i omekšali maslac. Rukama ili mikserom sa nastavcima za testo umesite glatku, ujednačenu masu koja ne puca.
Kada se dobije kompaktno testo, podelite ga na dva dela. Svaki deo umotajte u providnu foliju i stavite u frižider da odmori najmanje 20 minuta. Ovaj korak odmora je ključan kako bi testo dobilo onu prhku, keksastu strukturu, ali i kako bi se lakše razvijalo.
Priprema nadjeva od jabuka i oraha
Punjenje za kiflice kombinuje prirodnu slatkoću i kiselkastost jabuka sa bogatim ukusom oraha i aromom cimeta.
Sastojci za nadjev:
- 3 veće jabuke (najbolje kiselkaste sorte)
- 2 kašike cimet šećera (ili mešavina šećera i cimeta)
- 100g mlevenih oraha
Postupak:
Jabuke operite, oljuštite i naribajte na krupnije rende. Stavite ih u tiganj ili dublju tavu i dodajte cimet šećer. Pirjajte na srednjoj vatri dok ne ispari većina soka koji jabuke puste. To traje otprilike 10 minuta, uz povremeno mešanje. Kada se tečnost gotovo u potpunosti ukuva, dodajte mlevene orahe. Promešajte da se sve sjedini i ostavite da se nadjev prohladi pre punjenja testa. Ova smesa treba da bude gusta, ne previše vlažna, kako ne bi raskvasila testo tokom pečenja.
Formiranje i punjenje kiflica
Kada je testo ohlađeno, a nadjev spreman, sledi najzabavniji deo: pravljenje kiflica.
Koraci:
- Izvadite prvi deo testa iz frižidera i na pobrašnjenoj površini razvaljajte u krug prečnika oko 30 cm.
- Uz pomoć točka za picu ili oštog noža, isecite krug na trouglaste segmente (kao kad režete picu) – oko 8 do 12 delova, u zavisnosti od željene veličine kiflica.
- Na širi deo svakog trougla stavite kašićicu nadjeva.
- Pažljivo zarolajte svaki trougao prema vrhu, formirajući klasičan oblik kiflice.
- Kiflice ređajte na pleh obložen papirom za pečenje, ostavljajući malo razmaka između svake.
- Ponovite postupak i sa drugim delom testa.
Pečenje i finalni dodiri
Rernu zagrejte na 180°C. Stavite pleh u prethodno zagrejanu rernu i pecite kiflice oko 15 minuta, odnosno dok blago ne porumene. Nakon pečenja, ostavite ih da se prohlade nekoliko minuta, a zatim ih, po želji, uvaljajte u šećer u prahu za dodatni slatkasti dodir.
Ove kiflice su čest gost na prazničnim trpezama, ali isto tako mogu biti savršen dodatak uz popodnevni čaj. Sa lakoćom pripreme i mogućnošću da ih prilagodite po sopstvenom ukusu (npr. zamena oraha lešnicima, dodavanje suvog grožđa, itd.), ovaj recept ima potencijal da postane vaš omiljeni klasik.
Zato sledeći put kad poželite nešto domaće i toplo – neka to budu upravo ove kiflice. Bićete oduševljeni!