Gulaš je jedno od onih jela koje ima svoju tradiciju i koje vas svojim mirisima podseća na domaći, udoban obrok. Ovaj recept za gulaš je savršen spoj meso, povrća i začina, koji stvara bogat i ukusan obrok. Kroz detaljan proces pripreme, od sitno seckanih sastojaka do bogatog finalnog jela, gulaš dobija sve one karakteristične arome koje ga čine nezaboravnim.
Sastojci koji čine razliku
Za pripremu ovog jela, biće vam potrebni sledeći sastojci:
-
1 kg mesa (najbolje je kombinovati juneće i svinjsko meso – po pola kilograma od svake vrste)
-
700 g crnog luka
-
2 crvene paprike
-
2 šargarepe
-
1 koren peršuna
-
250 g paradajz sosa
-
So, biber, vegeta, aleva paprika, biber u zrnu, list lovora
-
3 čena belog luka
-
2 kašike brašna
-
Ulje za prženje
Priprema: Kako do savršenog gulaša?
Prvo, potrebno je da se posvetimo početnoj fazi – pripremi povrća. Crni luk, koji je osnova svakog dobrog gulaša, prvo sitno iseckajte. Isti postupak uradite i sa crvenom paprikom, šargarepom i korenom peršuna. Na ulju u većem tiganju ili šerpi propržite povrće, vodeći računa da ne zapalite luk. Dinstajte sve zajedno na srednjoj vatri dok luk ne dobije zlatno smeđu boju, što je znak da je oslobođen svojih prirodnih aromatičnih mirisa.
U međuvremenu, meso iseckajte na male kocke. Meso koje se koristi za gulaš obavezno mora biti dobro izrezano na kockice, tako da se sve ravnomerno kuva. Kada povrće bude proprženo i postignut je odgovarajući miris, dodajte meso u tiganj. Dobro promešajte i dinstajte dok meso ne pusti svoju vodu i ta tečnost se ne povuče. Ovaj korak je ključan jer se u ovoj fazi meso “zatvara” i zadržava svoj prirodni sok, koji će kasnije doprineti bogatstvu ukusa.
Nakon što meso izgubi tečnost, dodajte beli luk i sve začine. Biber, aleva paprika, vegetu, i list lovora su standardni začini koji ovoj jeli daju prepoznatljiv ukus, dok se beli luk koristi kako bi se povećao intenzitet arome. Pomešajte sve dobro, tako da začini u potpunosti prožmu meso i povrće. Dodajte paradajz sos, koji ne samo da daje lepu boju, već i bogat ukus jela.
Kada ste to uradili, dodajte dovoljno vode da sve bude dobro pokriveno. Pokrijte šerpu i ostavite da se sve polako kuva još oko 2 sata. Bitno je da gulaš ne vri prejako, već da se kuva na srednjoj ili niskoj temperaturi, jer je to ključ za dobijanje što sočnijeg i bogatijeg jela.
Začinjavanje i zapržavanje: Tajna gustog gulaša
Kada je gulaš kuvan, možete se odlučiti za finalni korak: zapržavanje. Ako želite da gulaš bude gušći, zapržite ga tako što ćete propržiti brašno na malo ulja. Kada brašno dobije zlatnu boju, dodajte alevu papriku, a potom ovu smesu dodajte u gulaš. Dobro promešajte i ostavite da se krčka još 5 minuta, kako bi se gustina u potpunosti postigla. Ovo je opcioni korak, ali ako volite gusće jelo, zapržavanje je odličan način da finalizujete gulaš.
Ako želite da gulaš bude još bogatiji u ukusu, možete dodati i sveži peršun na kraju, koji će mu dati osvežavajući kontrast u odnosu na bogate začine. Sveži peršun takođe doprinosi i vizuelnoj lepotu jela, jer se lep zeleni akcenat uklapa u crvenu boju gulaša.
Gulaš je jedno od onih jela koje se lako prilagođava različitim ukusima i potrebama. S obzirom na to da je priprema jednostavna, a sastojci lako dostupni, može postati vaše omiljeno jelo za svaki dan. Kroz lagano kuvanje, meso postaje sočno i mekano, dok povrće donosi savršenu ravnotežu ukusa. Gulaš je takođe fantastičan obrok koji se može pripremiti u većim količinama, jer postaje još ukusniji nakon nekoliko dana.
Uz ovaj recept, možete se osloniti na klasične začine i tehniku, koja omogućava savršen gulaš – bogat, ukusan, sa sjajnim začinima koji se savršeno kombinuju sa mesom i povrćem. Samo budite strpljivi, jer ovaj obrok zaslužuje pažnju i vreme da bi ispoljio sve svoje kvalitete. Uživajte u pripremi, i što je još važnije, u uživanju u ovoj divnoj poslastici!