Nema mnogo stvari koje mogu da probude čula kao miris sveže pečenih kroasana koji se širi domom u rano jutro. Topli, vazdušasti i savršeno slojeviti, ovi kroasani skrivaju u svom mekanom srcu izdašne kašike pekmeza od višanja i marelice, koji prilikom pečenja blago izbija iz rubova, stvarajući onu neodoljivu, karamelizovanu koricu.
Priprema:
Priprema sastojaka – temelj svakog testa
- 800 grama brašna
- 1 i po kesica suvog kvasca
- Prstohvat soli
- 2 cela jaja
- 60 grama šećera
- 50 ml ulja
- 300 ml mleka
- 100 ml vode
- 250 grama maslaca (za premazivanje između slojeva)
- 2 žumanca (za premazivanje pred pečenje)
- Pekmez po želji – u ovom slučaju višnja i marelica dominiraju svojom aromom
- Šećer u prahu – za završni dodir
Aktivacija kvasca – početak fermentacije
U manjoj posudi, spojite mlako mleko i vodu – idealna temperatura je oko 37°C, jer ako je tečnost prevruća, može ubiti kvasac, a ako je prehladna, kvasac neće proraditi. Dodajte kašičicu šećera (što podstiče fermentaciju) i ubacite kvasac. Ostavite smesu oko 10 minuta, dok se ne pojavi gusta pena na površini – znak da je kvasac živ i spreman za rad.
Mešenje testa – srce svakog peciva
U većoj činiji pomešajte brašno, so, ostatak šećera, jaja i ulje, a zatim dodajte nadošli kvasac. Sve dobro sjedinite i zamesite u mekano, elastično testo koje se ne lepi za prste. Po potrebi dodajte još malo brašna, ali pazite da ne preterate – testo treba da bude podatno, a ne tvrdo.
Prvo narastanje – strpljenje je vrlina
Gotovo testo pokrijte čistom kuhinjskom krpom i ostavite ga na toplom mestu oko sat i po. Tokom ovog vremena, kvasac stvara mehuriće unutar testa, koje se uduplava i postaje mekano kao oblak. Ovo je trenutak kada počinje magija.
Oblikovanje – umetnost kroasana
Nakon što je testo naraslo, podelite ga na pet jednakih delova i od svakog oblikujte loptu. Opet ih pokrijte i ostavite da odmore još 20 minuta – ovaj mini odmor omogućava da se gluten u testu opusti, što će olakšati dalju obradu.
Potom, uzmite po jednu lopticu, razvaljajte je u manji krug i premažite rastopljenim maslacem. Na ovaj način ćete uneti sloj po sloj masnoće, što će pri pečenju stvoriti karakterističnu lisnatu strukturu.
Složite sve slojeve jedan na drugi, svaki premazan maslacem, i opet ih pokrijte da odmore još 20 minuta.
Krajnje oblikovanje – punjenje i rolanje
Nakon odmora, sve zajedno razvucite u veliki krug – što tanje, to bolje, ali bez cepanja testa. Oštrim nožem ili točkićem za picu isecite krug na trougliće, kao da pripremate kiflice.
Na širi kraj svakog trougla stavite kašičicu pekmeza – možete kombinovati višnju i marelicu, ili birati samo jedan od ova dva ukusa. Bitno je da ne preterate s količinom, kako se pekmez ne bi razlio tokom pečenja.
Zatim pažljivo uvijajte trouglove od šireg ka tanjem delu, stvarajući karakterističan oblik kroasana. Redjajte ih na pleh obložen papirom za pečenje, sa dovoljno razmaka, jer će tokom pečenja dodatno narasti.
Finalne pripreme – žumance i pećnica
Pre nego što ih stavite u rernu, svaki kroasan nežno premažite žumancetom – to će im dati sjajnu i zlatastu površinu. Rernu prethodno zagrejte na 180 stepeni, i pecite oko 15 minuta, ili dok ne postanu zlatno-žute boje, sa lagano hrskavom koricom.
8. Završni dodir – šećer u prahu kao šlag na torti
Kada su kroasani gotovi, još dok su topli i mirisni, pospite ih šećerom u prahu. On se topi preko kroasana i stvara blago slatku, ali ne preteću završnicu, koja savršeno balansira sa kiselkastim tonovima voćnog pekmeza.
Ovaj recept zahteva vreme, pažnju i posvećenost, ali zauzvrat nudi zlatne, mekane kroasane u kojima se prepliću slatkoća, voćna kiselost i toplina domaće kuhinje. Bilo da ih spremate za porodični doručak, vikend poslasticu ili da iznenadite drage ljude, ovi kroasani će vas naučiti da je sporije ponekad zaista bolje.