Šnicle su jedno od omiljenih jela na našim prostorima, a kada se pripreme na pravi način, mogu biti nevjerovatno sočne i ukusne. U ovom receptu, kombinacija kiselih krastavčića, senfa i pečuraka čini ih posebno aromatičnim, dok pravilna termička obrada garantuje da budu mekane i da se doslovno tope u ustima.
Sastojci
Za pripremu ovog jela potrebno vam je:
-
1 kg šnicli (svinjskih ili junećih)
-
5-6 kiselih krastavčića (ovisno o veličini)
-
3-4 kašike senfa (za premazivanje šnicli)
-
Par kašika brašna (može biti belo, raženo, speltino ili integralno)
-
2 glavice crnog luka
-
500 g pečurki (po želji, mogu i bez njih)
-
So, vegeta ili začin C, biber
-
Voda za podlivanje
-
Ulje za prženje
Priprema šnicli – Prvi korak do savršenstva
Da bi šnicle bile što mekše i sočnije, potrebno ih je istucati, ali samo sa jedne strane. Na taj način šnicle zadržavaju sočnost, a postaju mekše i lakše za žvakanje. Nakon toga, šnicle se blago posole, pa uvaljaju u brašno po izboru.
U tiganju zagrijte ulje i pržite šnicle dok ne dobiju lijepu zlatno-smeđu boju. One ne moraju biti potpuno pečene jer će se kasnije dokrčkati u rerni. Kada su šnicle pečene, vadite ih iz tiganja i ređajte direktno u tepsiju. Preporučuje se tepsija dovoljno velika da se šnicle mogu rasporediti u dva sloja.
Poseban dodatak – Krastavčići i senf
Svaka šnicla se premazuje slojem senfa nakon pečenja. Ovo će im dati posebnu aromu i blagu kiselost. Zatim, kisele krastavčiće isecite na sitne kockice (možete ih iseći i krupnije ako volite izraženiju teksturu) i stavite ih preko svake šnicle. Posolite i pobiberite po ukusu.
Senf u kombinaciji sa kiselim krastavčićima ne samo da dodaje intenzivnu aromu, već i pomaže da meso ostane sočno i mekano tokom pečenja u rerni.
Dodatni slojevi okusa – Luk i pečurke
Crni luk se seče na kolutove i ređa preko prvog sloja šnicli. Ako imate više luka, rasporedite ga i po drugom sloju. Ovaj sloj je važan jer tokom pečenja luk pusti svoj sok i dodatno obogati ukus mesa.
Ako koristite pečurke, isecite ih na tanje kriške i ravnomjerno rasporedite po površini. Pečurke daju jelu posebnu sočnost i aromu, ali čak i ako ih izostavite, šnicle će biti ukusne.
Priprema sosa za zalivanje
Da biste dobili bogat i ukusan sos, iskoristite tiganj u kojem ste pržili šnicle. U njega sipajte vodu i pustite da proključa kako bi se oslobodili svi ukusni ostaci od prženja. Dodajte malo začina C ili vegete, ali pazite da ne presolite jer šnicle i drugi sastojci već sadrže određenu količinu soli.
U posebnoj posudi razmutite kašičicu brašna u malo hladne vode, pa polako dodajte u ključalu tečnost uz stalno miješanje. Pustite da sos kratko prokuva dok se ne zgusne. Ovaj sos prelijte preko složenih šnicli i pečurki u tepsiji.
Pečenje šnicli – Ključna faza
Tepsiju pokrijte aluminijumskom folijom i stavite u prethodno zagrijanu rernu na 220 stepeni. Šnicle se prvo peku oko sat vremena na ovoj temperaturi, a zatim smanjite temperaturu na 200 ili 180 stepeni i nastavite pečenje još 20-25 minuta.
Tokom pečenja, šnicle se polako krčkaju u sopstvenom soku, sosu i aromama luka i senfa. Na kraju pečenja, skinite foliju i pustite da sve lijepo porumeni.
Savršena kombinacija ukusa – Kako poslužiti
Najbolji način da poslužite ove šnicle je uz pire krompir. Njegova kremasta tekstura savršeno se uklapa sa sočnim mesom i aromatičnim sosom. Takođe, lagana salata od svježeg povrća može dodatno osvježiti obrok.
Zaključak – Jelo koje osvaja na prvi zalogaj
Šnicle sa senfom i kiselim krastavčićima su pravi izbor kada želite pripremiti nešto posebno za ručak ili večeru. Njihova mekana tekstura i bogat, pikantan ukus oduševit će sve za stolom. Kombinacija mesa, senfa, krastavčića i pečurki stvara harmoniju okusa koja se teško zaboravlja.
Pratite ovaj jednostavan recept i uživajte u vrhunskom jelu koje će sigurno postati jedno od vaših omiljenih!