Ako ste ljubitelj celera i želite imati svježu, domaću biljku u svom domu, izuzetno je lako uzgajati celer iz već korišćene stabljike. Ovaj jednostavan proces zahtijeva samo nekoliko osnovnih koraka, a rezultati mogu biti vrlo zadovoljavajući.
Kroz ovaj članak, predstavićemo vam 6 efikasnih taktika za uspješan uzgoj celera iz stabljike, od pripreme materijala do prve berbe.
1. Priprema potrebnih sredstava za uzgoj
Prvo što trebate učiniti kako biste započeli sa uzgojem celera iz stabljike je osigurati sve potrebne potrepštine. Ovdje se ne radi o sofisticiranim alatima, već o nekoliko osnovnih stvari koje većina ljudi ima kod kuće. Ove stvari će vam omogućiti da započnete proces:
- Svježa stabljika celera s netaknutom bazom. Za najbolji rezultat, odaberite stabljiku koja je svježa i ima dobar osnovni dio.
- Plitka zdjela ili posuda u kojoj ćete držati stabljiku dok se korijenje ne razvije.
- Voda – najbolje je koristiti običnu vodu, jer ona osigurava potrebne uvjete za klijanje.
- Zemlja za saksije – kasnije će biti potrebna za fazu presađivanja.
- Mali lonac za presaditi celer u tlo kad bude dovoljno razvijen.
- Kada ste skupili ove stvari, spremni ste za početak.
2. Priprema stabljike celera za uzgoj
Za početak, prvo morate pripremiti stabljiku celera. Odrezivanje stabljike je ključno za uspešan uzgoj. Slijedite ove korake:
Odrežite bazu stabljike celera, ostavljajući oko 5 cm od donjeg kraja. Ovaj dio će biti osnova za ponovni rast.
Nemojte bacati ostatak stabljike! Taj dio možete iskoristiti za pripremu jela ili kao grickalicu. Iako je možda nećete moći ponovo uzgojiti, ostatak stabljike je i dalje koristan.
Sada je stabljika spremna za dalji korak.
3. Priprema vode za rastući celer
Sljedeći korak je postavljanje stabljike celera u vodu kako bi počeo razvijati korijenje. Za ovo vam je potrebna plitka zdjela ili posuda koja je dovoljno velika da potpuno prekriva bazu stabljike celera.
Napunite posudu vodom tako da baza stabljike bude potpuno potopljena. Pazite da stabljika bude prerezanom stranom prema gore.
Smjestite posudu na sunčano mjesto, najbolje uz prozor na kojem je puno dnevne svjetlosti, jer celer voli svjetlost.
Za nekoliko dana, počet ćete primjećivati prve znakove rasta, a to je uvijek uzbudljiv trenutak!
Redovnim promatranjem možete uživati u brzom rastu biljke.
4. Redovno mijenjanje vode za zdraviji rast
Jedan od ključnih faktora u procesu klijanja celera je održavanje vode čistom i svježom. Iako se možda čini kao mala stvar, mijenjanje vode svaka dva dana je presudno za zdravlje biljke.
Redovitim mijenjanjem vode sprječavate razvoj bakterija i neugodnih mirisa.
Također, čista voda pomaže biljci da razvije snažnije korijenje, što ubrzava rast i omogućava biljci da bude zdravija.
Svježom vodom pomažete u održavanju optimalnih uvjeta za brzi rast celera.
Ovaj jednostavan korak pomoći će biljci da se brže razvije i bude spremna za presadnju.
5. Prelazak u tlo: Kada je celer spreman za sadnju
Nakon otprilike sedmicu ili dvije, celer će početi razvijati korijenje, a iz središta stabljike počinju nicati novi zeleni listovi. To je trenutak kada je vaša biljka spremna za prelazak u tlo.
Pronađite mali lonac i napunite ga sa zemljom za saksije. Zemlja treba biti rahla, dobro drenirana, i dovoljno bogata hranjivim tvarima da podrži rast celera.
Posadite bazu celera u tlo, pazeći da novi listovi izlaze iznad površine zemlje. Iako korijenje već raste u vodi, tlo će omogućiti biljci da se dalje širi i razvija.
U ovoj fazi, biljka je već u fazi prve faze rasta i treba malo više prostora za dalji razvoj.
6. Održavanje vlažnosti i čekanje na ubrzan rast
Nakon što presadite celer, važno je da ga dobro zalijete. Od sada, osnovno pravilo je održavati tlo vlažnim, ali ne i natopljenim. Previše vode može izazvati truljenje korijena, dok premalo može usporiti rast.
Stavite saksiju na sunčano mjesto, idealno na mjesto gdje biljka može dobiti dovoljno indirektne sunčeve svjetlosti. To će pomoći u ubrzanju njenog rasta.
Pustite prirodu da odradi svoje – celer će postupno rasti i razvijati svoje stabljike i listove. Ako redovno pratite njegov razvoj, uskoro ćete imati svježi celer spreman za upotrebu u kuhanju.
Ovaj prirodni način uzgoja je jednostavan, ekološki prihvatljiv i izuzetno koristan, jer vam omogućava da stalno imate svježi celer pri ruci, a ujedno doprinosite zelenijem i održivijem načinu života.