Priprema krofni je pravi izazov za mnoge ljubitelje pečenja, ali kada jednom savladate osnovne korake, rezultat će biti nevjerojatno ukusan i zadovoljavajući. Ovaj recept za krofne je jednostavan, ali sa nekoliko važnih trikova koji vam mogu pomoći da postignete savršen rezultat. Ukusne, hrskave spolja, a mekane i sočne iznutra, ove krofne su idealne za svaku priliku – bilo da ih pripremate za doručak, užinu, ili kao dezert uz kafu. Uz ovaj recept, saznat ćete kako da pravilno umestite testo, pečete krofne u pravilnoj temperaturi ulja i čak dodate različite nadjeve ili glazure prema svom ukusu.
Sastojci i priprema
Za pripremu krofni za četiri osobe, potrebno je da skupite sledeće sastojke:
-
800 g brašna – ovo je osnova za testo koje će krofne učiniti mekanima i vazdušastima.
-
2 jaja – koja će obogatiti teksturu testa i pomoći mu da se bolje oblikuje.
-
400 ml mleka (mlako) – mlako mleko aktivira kvasac i pomaže testu da brzo naraste.
-
50 g svežeg kvasca – ključni sastojak koji će omogućiti da krofne dobiju lepu teksturu i rast.
-
1 kašika puna šećera – dodaje malo slatkoće u testo.
-
1 kafena kašičica soli – koja balansira ukuse.
-
50 ml ulja – pomaže u sočnosti testa.
-
Po želji, strugana kora jednog limuna – za osvežavajući miris i dodatni ukus.
-
Šećer u prahu za posuti – za posipanje gotovih krofni.
-
Nadjev po želji – može biti džem, čokolada, krem, ili bilo šta što volite.
-
Razne glazure po želji – možete koristiti čokoladne ili voćne glazure.
1. Umesite testo
Za početak, prvo treba da pripremite aktivator za kvasac. U mlakom mleku rastopite kvasac i šećer, a zatim sve dobro izmešajte da se kvasac otopi. Kada se kvasac aktivira, dodajte preostale sastojke u veliku činiju: ulje, so, jaja, brašno, i limunovu koricu (ako je koristite). Dobro umesite testo dok ne postane glatko i elastično. Testo ne sme da bude previše lepljivo, ali ni previše suvo.
Kada dođete do željene teksture, prekrijte činiju čistom kuhinjskom krpom i stavite je na toplo mesto kako bi testo nadošlo. Ostavite ga da odstoji oko 30 minuta, dok se ne udvostruči u veličini. Ovaj korak je ključan jer kvasac mora da odradi svoj posao.
2. Oblikovanje krofni
Kada je testo nadošlo, stavite ga na pobrašnjen radni sto i razvucite ga u krug debljine od 1 cm. Zatim, koristite okruglu modlu ili čašu da isečete krugove od testa. Ove krugove poređajte na radnu površinu, ponovo ih prekrijte krpom i ostavite da odmaraju još 20-30 minuta.
Ovaj korak je važan jer krofne moraju da „odmore“ kako bi se dobio laganiji i vazdušastiji efekat prilikom prženja. Ako preskočite ovaj korak, krofne mogu postati previše guste i ne toliko prozračne.
3. Prženje krofni
Sada je vreme za pripremu ulja za prženje. Najbolje je koristiti širu i nisku serpu jer će to omogućiti lakše okretanje krofni. U ulju, temperatura bi trebalo da bude srednja. Previše vruće ulje može brže da zagori spolja, a ostavi unutrašnjost sirovom, dok hladno ulje neće omogućiti dobro prženje. Idealno je da se prilikom ubacivanja testa u ulje stvore mali mehurići oko krofne.
Prvo, nauljite ruke da biste lakše oblikovali krofne. Zatim, spustite krofne u ulje, počevši sa stranom koja je bila gore. Preporučuje se da istovremeno pržite četiri krofne. Kada ih stavite u ulje, poklopite serpu kako bi krofne brže nadošle i postale pufaste.
Nakon što se krofne dovoljno nadu, skinite poklopac i okrenite ih na drugu stranu, pržeći dok ne postanu zlatno smeđe sa svih strana. Ovaj proces obično traje oko 3-4 minuta po strani, ali zavisi od jačine vatre.
4. Upijanje viška masnoće
Nakon što su krofne pržene, stavite ih na kuhinjski papir kako bi se upio višak masnoće. To će im pomoći da ostanu hrskave spolja, ali i da ne budu previše masne.
5. Dodajte ukuse po želji
Krofne možete puniti bilo kojim nadjevom po izboru – omiljenim džemom, čokoladom, kremom, ili čak voćem. U mnogim slučajevima, krofne se jednostavno posipaju sa šećerom u prahu ili se preliju sa raznim glazurama po želji. Svaka od ovih opcija dodaje poseban šarm krofnama i čini ih savršenim za svaku priliku.
Saveti za najbolje krofne
-
Temperatura ulja je najvažniji faktor pri prženju. Ako je ulje previše vruće, krofne će brzo pocrniti spolja, dok unutrašnjost može ostati sirova. Ako je prehladno, krofne neće biti hrskave.
-
Poklopite serpu dok se krofne prže, jer će to pomoći da se bolje napuše i postanu vazdušaste.
-
Ako želite ne suve krofne, nemojte ih razvijati previše tanke – debljina od 1 cm je idealna za ravnotežu između hrskavosti spolja i sočnosti iznutra.
-
Punjenje krofni možete da prilagodite svom ukusu – omiljeni džem, čokolada, kremasti fil ili čak voće čine ove krofne još interesantnijim.
Zaključak
Ovaj recept za krofne je jednostavan, ali uz malo strpljenja i pažnje može da se postigne izvanredan rezultat. Krofne su hrskave spolja, a mekane i vazdušaste iznutra, što ih čini idealnim za svaku priliku. Bilo da se poslužuju kao brzi doručak, slatka užina ili dezert za slavlje, ove krofne će sigurno osvojiti srca svih koji ih probaju. Uživajte u procesu pripreme, a još više u uživanju u njima sa prijateljima i porodicom!