Bokvica je biljka koja raste na sunčanim livadama i šumskim proplancima, a poznata je po svojim prirodnim svojstvima koja mogu obogatiti vaš svakodnevni život. Sirup od bokvice je jednostavan i ukusan način da iskoristite sve blagodati ove biljke. Ovaj napitak nije samo ukusan, već donosi i brojne prednosti za vaše zdravlje i opće dobrostanje.
Zašto Bokvica?
Bokvica je biljka koja se često nalazi u prirodi, a njeni listovi su poznati po tome što sadrže razne vitamine i minerale. Bogata je vitaminima A, C i K, te je izvor minerala poput kalcija, magnezija i željeza. Osim toga, bokvica je prepoznatljiva po svojim prirodnim svojstvima koja mogu pomoći u jačanju organizma i održavanju ravnoteže.
U prirodi postoje tri osnovne vrste bokvice:
- Širokolisna bokvica
- Uskolisna bokvica
- Srednja bokvica
Svaka od njih ima svoje karakteristike, ali za pripremu sirupa najčešće se koristi širokolisna bokvica, koja je najpoznatija i najraširenija.
PRIPREMA SIRUPA
Priprema sirupa od bokvice vrlo je jednostavna i ne zahtijeva puno vremena. Sve što vam je potrebno su mladi listovi bokvice i nekoliko osnovnih sastojaka koje možete pronaći u gotovo svakom domu.
Sastojci:
- Listovi bokvice (po mogućstvu svježi i mladi)
- Šećer (po potrebi, količina ovisi o željenoj slatkoći)
- Staklenke (najbolje staklene, kako bi se očuvala kvaliteta sirupa)
PRIPREMA:
Branje i priprema listova bokvice:
Najbolje je brati listove bokvice u proljeće, posebno u mjesecu travnju, kada su najmlađi i najsočniji. Izaberite zdrave, ne oštećene listove, operite ih temeljito kako biste uklonili svu prljavštinu, a zatim ih dobro ocijedite.
Priprema staklenki:
Za izradu sirupa, najprikladnija su staklenke koje možete hermetički zatvoriti. Ove staklenke trebate oprati i osušiti prije nego što ih počnete puniti.
Složite listove bokvice i šećer:
Počnite s slojima šećera na dnu staklenke. Zatim stavite sloj listova bokvice, pritiskujući ih kako bi otpustili svoje sokove. Na to stavite još jedan sloj šećera i ponovite postupak dok ne napunite staklenku do vrha. Posljednji sloj treba biti šećer, koji će omogućiti da biljka izluči što više svojih hranjivih tvari.
Fermentacija – zakopavanje staklenki:
U tradicionalnim receptima preporučuje se zakopavanje staklenki u zemlju na 60 ili više dana, kako bi se omogućilo bilju da fermentira. Ako ne želite zakopavati staklenke, možete ih ostaviti u hladnoj i tamnoj prostoriji nekoliko mjeseci. Fermentacija u hladnim uvjetima daje slične rezultate.
Otvori staklenke i ocijedi sadržaj:
Nakon što je prošlo nekoliko mjeseci, otvaramo staklenke i ocijedimo sadržaj kroz cjedilo. Možete koristiti kuhinjski predmet poput drvenog štapa da još jednom pritisnete biljke i izvadite što više soka.
Kuhanje sirupa:
Dobiveni sok zagrijte do vrenja. Pustite da vri 2-3 minute, kako bi se uklonile eventualne nečistoće i kako bi sirup postao koncentriraniji. Nikako ne prekuhavati sirup, jer bi to moglo utjecati na njegov okus i kvalitetu.
Ulijevanje u staklenke:
Vrući sirup ulijte u prethodno zagrijane staklenke i dobro ih zatvorite. Poklopce staklenki možete umočiti u alkohol kako biste osigurali njihovu hermetičku zaštitu. Zatvorite staklenke čvrsto i ostavite ih da se ohlade.
KAKO SE KORISTI:
Sirup od bokvice može se konzumirati na nekoliko načina. Njegov slatki i osvježavajući okus savršen je za korištenje u raznim napicima. Možete ga koristiti kao dodatak čajevima, smoothie-jima, ili jednostavno uzimati žlicu dnevno kao ukusan napitak. Sirup od bokvice također može biti izvrstan dodatak voćnim salatama ili sladoledima.
Priprema ovog sirupa povezuje nas s prirodom i daje nam priliku da uživamo u jednostavnom, ali vrlo korisnom napitku.