Oglasi - advertisement

U eri brzih zalogaja, instant obroka i prehrambenih “prečica”, često zaboravljamo koliko jednostavni, tradicionalni recepti mogu biti moćni. Ne samo po ukusu, već i po emotivnoj vrednosti koju nose. Jedan takav recept je i grašak sa piletinom – jelo koje na prvu možda deluje skromno, ali iza svakog zalogaja krije malo bogatstvo porodičnih uspomena, mirise detinjstva i toplinu nedeljnog ručka.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Ova kombinacija mekog pilećeg mesa, slatkog graška, sočnog krompira i aromatičnih začina, u sebi nosi jednostavnost seljačke kuhinje i suštinu zdrave ishrane. A ono što ga čini još privlačnijim jeste činjenica da se priprema lako, u jednom loncu, i idealno je rešenje za celu porodicu.

Priprema:

Potrebni sastojci za 4 osobe:

  • 335 g pilećeg belog mesa – isečenog na kockice
  • 2 kašike ulja – može biti suncokretovo, ali maslinovo daje dodatnu dubinu
  • 1 glavica crnog luka – otprilike 90 g, sitno seckana
  • 3 veće šargarepe – ukupno oko 480 g, sečene na kolutove
  • 450 g graška – svež ili smrznut, prema mogućnostima
  • 3 srednja krompira – što je oko 400 g, iseckana na kockice
  • 3 kašike brašna – za blagu gustinu jela
  • Voda po potrebi – koristi se u više faza kuvanja
  • 2 kašike vegete (ili po ukusu)
  • So i biber
  • Svež peršun – za finalni aromatični dodir

Prvi korak – osnova ukusa

Pripremu započinjemo sa zagrejanjem ulja u dubljoj šerpi ili loncu. Kada je ulje spremno, dodajemo pileće belo meso, prethodno oprano i isečeno na manje kockice. Tu odmah ubacujemo i sitno seckani crni luk.

Na srednjoj temperaturi, ova dva sastojka se prže otprilike 10 minuta, sve dok meso ne počne da dobija blagu zlatnu boju, a luk ne omekša i postane staklast. Tokom ovog procesa, povremeno mešanje je važno – kako bi se svi sokovi ravnomerno rasporedili i kako se ništa ne bi zalepilo za dno lonca.

Nakon toga, u lonac se dodaje oko 2 dcl vode, vatra se smanjuje, a poklopac lagano zatvara. Ovaj kratki period dinstanja omogućava mesu da omekša i postane sočno, a luk još više da pusti svoje slatke sokove.

Drugi korak – povrće ulazi na scenu

Dok se piletina krčka, imate taman dovoljno vremena da pripremite ostale komponente:

Šargarepu isecite na kolutove – što tanje, to brže omekšava. Krompir isecite na sitnije kockice – da bi se ravnomerno skuvali sa ostalim povrćem.

Kada je piletina već neko vreme u laganom krčkanju, vreme je da dodamo šargarepu. Ulijte još malo vode – toliko da blago pokrije sve sastojke, i ostavite sve da se krčka narednih 15 minuta. Šargarepa polako pušta svoju prirodnu slast i boju, dodajući jelu i nutritivne vrednosti i vizuelni kontrast.

Sledeći na redu je grašak. Kada dodate grašak, ponovo dolijte malo vode, dovoljno da sve ostane u blagom kuvanju bez isušivanja. Ova faza traje nešto duže – od 20 do 30 minuta, jer grašku treba više vremena da omekša, pogotovo ako koristite smrznutu verziju.

Na samom kraju dodaje se i krompir, koji se kuva još dodatnih 15 minuta, sve dok ne postane potpuno mekan, ali ne raskuvan. Bitno je da se svi sastojci uklope u jednu harmoničnu strukturu, bez da se ijedan izgubi.

Treći korak – finalna obrada i začinjavanje

Kada je sve povrće omekšalo, prelazimo na fazu blagog zgušnjavanja jela. U posebnoj posudi pomešajte 1 dcl hladne vode sa 3 kašike brašna, vodeći računa da ne ostanu grudvice. Dobro promešajte dok se ne dobije glatka tečnost.

Ovu mešavinu sipajte u čorbu, lagano mešajući kako bi se ravnomerno rasporedila. Na umerenoj vatri, uz povremeno mešanje, jelo se kuva još 5 do 10 minuta, dok se ne zgusne. Nije cilj da bude kao paprikaš – već da zadrži čorbastu strukturu, ali sa nešto većom gustinom.

Dodajte so, biber i vegetu po ukusu. Na kraju, sve pospite seckanim peršunovim listom, koji jelu daje dodatnu svežinu i lep vizuelni efekat.

U vremenu kada kulinarstvo sve više koketira sa egzotikom i eksperimentima, jela poput graška sa piletinom podsećaju nas koliko su jednostavnost, balans i domaći ukus dragoceni.

Ovo jelo kombinuje zdravu piletinu, obilje povrća i blage začine, stvarajući obrok koji je idealan za celu porodicu, uključujući i decu. Možete ga pripremiti unapred, podgrevati bez gubitka ukusa, pa čak i zamrzavati.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here