Pogača je jedan od najomiljenijih i najjednostavnijih hlebova koji se sprema u mnogim domovima. Njena mekana unutrašnjost i zlatno-smeđa kora mogu osvojiti srce svakog ljubitelja sveže pečenog testa. Pogača sa margarinom i susamom je savršen recept koji će oduševiti vaše ukućane i goste. Ovaj recept je jednostavan za pripremu i ne zahteva mnogo vremena, ali rezultati su uvek impresivni. Sa pravim sastojcima i tehnikom, možete napraviti pogaču koja je izuzetno mekana, vazdušasta i ukusna.
U ovom članku ćemo detaljno proći kroz sve korake pripreme pogače sa margarinom, uz korisne savete i trikove kako bi vaša pogača bila savršena svaki put. Takođe, podelićemo i nekoliko opcija za pripremu testa unapred, kao i savete o pečenju.
Sastojci i priprema testa
Za početak, potrebno je prikupiti sledeće sastojke:
-
500 g brašna – brašno je osnovni sastojak koji daje strukturu pogači.
-
20 g svežeg kvasca – kvasac je ključni sastojak koji omogućava da pogača naraste i bude mekana.
-
2 dl mlakog mleka (može biti malo više, zavisno od brašna) – mleko dodaje mekoću i vlagu testu.
-
1 kašičica soli – so je važna za balans ukusa.
-
1 kašičica šećera – šećer pomaže u aktivaciji kvasca.
-
5 kašika ulja – ulje čini testo mekšim i elastičnijim.
-
150 g margarina za premazivanje – margarin je ključan za postizanje bogatog ukusa.
-
1 jaje (žumance) za premazivanje pogače pre pečenja.
-
Susam za posipanje pogače – daje pogači prelep izgled i dodatni ukus.
Prvi korak u pripremi pogače je aktiviranje kvasca. U posudu sipajte mlako mleko, dodajte kvasac, šećer i sve dobro izmešajte. Ostavite da odstoji nekoliko minuta dok se kvasac ne aktivira i ne počne da raste. Aktivacija kvasca je ključna, jer to znači da će pogača dobro nadoći i biti vazdušasta. Kada kvasac počne da reaguje, dodajte so, ulje i preostalo mleko, a zatim sve dobro izmešajte.
Nakon što ste sve sastojke povezali, dodajte brašno u smesu i počnite da mesite testo. Mesite ga dok ne postane glatko i elastično, a ne lepi se za ruke. Ako vam se čini da je testo previše suvo, možete dodati još malo mleka, a ako je previše lepljivo, dodajte još brašna. Kada je testo u dobrom stanju, prekrivajte posudu sa krpom i ostavite na toplom mestu da nadolazi. Ovaj proces obično traje oko 30 minuta.
Formiranje pogače
Kada je testo naraslo, premestite ga na pobrašnjenu radnu površinu. Podelite ga na 5 jednakih delova i od svakog delova oblikujte lopticu. Ostavite loptice da odmaraju još 10 minuta. Nakon toga, svaku lopticu treba rastanjiti u obliku kruga, veličine plitkog tanjira. Četiri od ovih krugova treba premazati omekšalim margarinom, a zatim ih slagati jedan na drugi. Na kraju, postavite peti, nepremazani krug, na vrh.
Ovaj postupak sa mazivanjem margarinom daje pogači slojevitost i čini je izuzetno mekanom i vazdušastom. Kada završite sa slaganje, rastanjite složenu masu u veći krug prečnika do 45 cm. Ovaj krug treba iseći na obruč širine 2-3 cm. Ostatak testa iseći na 16 jednakih delova, koji će se koristiti za formiranje trouglova.
Uvijanje i slaganje u tepsiju
Uzimajući svaki od trouglova, potrebno ih je uvrnuti, ali ne kao kiflice, već tako da se uvijaju uz jednu stranu trougla, stvarajući oblik urolanih delova. Pogaču slažite u tepsiju koja je prethodno premazana uljem ili margarinom. Obavezno stavite širu stranu trougla uz ivicu tepsije kako biste postigli željeni oblik i izgled.
U sredinu tepsije stavite četiri jednaka dela preostalih obruča i oblikujte ruzice. Ove ruzice će dodati poseban vizuelni element vašoj pogači.
Ostatak pripreme i pečenje
Nakon što ste složili pogaču u tepsiju, ostavite je da ponovo naraste, ali ovaj put u tepsiji, oko 30 minuta. Zatim je premazujte umutim žumancem i pospite susamom, što će joj dati lepu zlatnu boju i hrskavost pri pečenju.
Pogaču treba peći u prethodno ugrejanoj pećnici na 200°C. Kada počne da dobija zlatnu boju, smanjite temperaturu na 180°C i nastavite pečenje još oko 30 minuta. Pogača će biti gotova kada dobije lepu, zlatnu boju i kada se čini da je unutrašnjost mekana, ali čvrsta.
Saveti za pripremu unapred
Mnogi se pitaju da li je moguće pripremiti pogaču unapred. Odgovor je da, možete. Ukoliko želite da je pripremite uveče, jednostavno umesite testo, ostavite da nadođe, složite pogaču i stavite je u tepsiju. Onda je prekrivite prozirnom folijom i stavite je u frižider na najnižu prečku. Ujutro je samo izvadite, ostavite da odstoji na sobnoj temperaturi 30-ak minuta, premazujte žumancetom, pospite susamom i stavite je da se peče. Ovaj trik omogućava da pogaču pripremite unapred i uživate u svežoj pogači ujutro bez puno truda.
Saveti za pečenje
Jedan od važnih saveta pri pečenju pogače je da ulje za prženje ne bude previše vruće. To možete proveriti tako što ćete u ulje staviti mali komadić testa – ako oko njega počnu da se stvaraju mali mehurići, ulje je idealno za pečenje. Ako testo odmah potamni, ulje je previše vruće i potrebno ga je ohladiti dodavanjem malo hladnog ulja ili smanjenjem temperature.
Takođe, tokom pečenja, ako pogača počne da se previše peče sa vrha, možete je zaštititi alu-folijom ili pek-papirom, ali nemojte pritiskati foliju uz pogaču.
Zaključak
Priprema pogače sa margarinom je jednostavan, ali veoma ukusan način da uživate u svežem, domaćem testu. Slaganjem slojeva, pravilnim rastanjivanjem i pečenjem na pravoj temperaturi, možete postići izuzetno mekanu i vazdušastu pogaču. Takođe, saveti za pripremu unapred omogućavaju da ovu pogaču imate uvek spremnu za svaki trenutak, bilo kao obrok ili kao poslastica za goste. Ovaj recept je prava stvar za ljubitelje tradicionalnih, domaćih pogača koje mirišu na svežinu i udobnost doma.