Svi ljubitelji domaćih zimnica, začina i svežih povrća zasigurno će uživati u ovoj miješanoj salati pripremljenoj na hladno. Ovaj recept je jednostavan, ali izuzetno ukusan, a ono što ga čini posebnim jeste način pripreme i kombinacija sastojaka. Ova zimnica je idealna za zimu, jer pruža osvežavajući i hrskavi zalogaj čak i u najhladnijim danima.
Sastojci: Šta vam je potrebno za savršenu miješanu salatu
Ovaj recept je zasnovan na pripremi salate koja koristi mešavinu povrća, dok je tečnost koja se koristi za marinadu jednostavna, ali bogata ukusima. Količina povrća može se prilagoditi vašim potrebama, ali recept je baziran na ukupnoj količini od 9 kilograma povrća.
Glavni sastojci:
- 9 kg povrća (kupus, paprika, zelena rajčica, mrkva, luk – možete kombinovati po želji)
- 1 l octa (najbolje jabukovog ili vinskog)
- 3 l vode
- 1 vinobran (oko 10 g – koristi se za očuvanje boje povrća)
- 150 g soli
- 200 g šećera
Priprema: Koraci za savršenstvo
Ovaj recept se može nazvati jednostavnim, ali baš ti sitni detalji čine razliku. Salata na hladno zahteva malo vremena i pažnje, ali trud se sigurno isplati. Evo kako da se pripremi:
1. Priprema povrća
Prvi korak u pripremi ove salate jeste temeljito pranje povrća. Nema mesta za kompromis kada je u pitanju čistoća, jer povrće mora biti potpuno oslobođeno od nečistoća. Nakon što je povrće oprano, prelazimo na sečenje i seckanje:
- Kupus naribajte na što sitnije trake. Možete koristiti ribež ili secka kako bi trake bile što tanje.
- Paprika i zelenu rajčicu potrebno je narezati na tanke rezance ili listiće, što će omogućiti ravnomernu distribuciju začina.
- Mrkvu možete iseckati ili naribati, a luk obavezno sitno iseckajte.
Kada završite s sečenjem, stavite sve povrće u veliku posudu i dobro izmešajte. Ovaj korak osigurava da se svi sastojci sjedine i da se tekstura povrća izjednači, što je važno za dalji proces pripreme.
2. Priprema marinade
Nakon što ste pripremili povrće, prelazimo na pripremu tečnosti koja će dati karakter salati. U drugoj posudi, pomešajte:
- 1 l octa (preporučljivo je koristiti kvalitetan jabukov ocat ili vinski ocat),
- 3 l vode,
- 150 g soli,
- 200 g šećera,
- 10 g vinobrana.
Vinobran je prirodni konzervans koji pomaže očuvanju boje povrća, kao i dužem trajanju salate. Dobro izmešajte sve sastojke dok se ne rastvore, kako bi marinada bila homogena.
3. Prelivanje povrća sa tečnošću
Sada je vreme da prelijete povrće sa pripremljenom tečnošću. Iako može izgledati kao da je tečnosti premalo, ne brinite, povrće će brzo “pasti” i upiti tečnost. Ostavite salatu da odstoji 24 sata na hladnom mestu. Za to vreme, povrće će upiti tečnost, a začini će ući u svaki sloj, što rezultira bogatim i punim ukusom.
4. Punjenje tegli
Nakon što je prošlo 24 sata, vreme je da salatu stavite u staklene tegle ili boce. Boce i tegle obavezno treba prethodno dobro oprati i sterilisati kako biste izbegli bilo kakvu kontaminaciju.
- Stavite salatu u tegle i pritiskajte je dobro da ne ostane tečnosti. Preporučuje se da tegle postavite naopako kako biste što bolje stisnuli salatu. Možete ih lagano pritisnuti rukama, ali pazite da ne oštetite povrće.
- Bitno je da tegle budu dobro zatvorene kako bi salata zadržala sve svoje hranljive vrednosti i sočnost.
5. Posluživanje
Kada dođe vreme za posluživanje salate, potrebno je da je samo malo poulijite. Ovo je korak koji poboljšava teksturu i dodaje finalni šmek salati. Iako možete preliti salatu tečnošću iz tegli, nije to uvek potrebno. U ovom receptu, salata ostaje svetla i lagano hrskava čak i bez toga. Preporučuje se da je poslužite uz meze ili kao prilog uz razna jela.
Dodatni saveti za savršenstvo
- Vinobran je ključan za očuvanje boje salate i njenog osvežavajućeg izgleda. Iako nije obavezan, preporučuje se da ga koristite kako biste imali savršen rezultat.
- Ako želite, možete dodati i beli luk ili začine po izboru (peršun, lovor, ljutu papriku) kako bi salata imala još bogatiji ukus.
- Uslovi čuvanja – Ova salata se dobro čuva na hladnom, tamnom mestu. Čuvajte je u staklenkama koje su dobro zatvorene i sterilizovane.