Oglasi - advertisement

Pekarske kiflice su pravi klasik u mnogim domaćinstvima. Savršen spoj hrskave spoljašnjosti i mekane unutrašnjosti, ove kiflice su idealne za doručak, užinu ili kao dodatak svakom obroku. Bogatog okusa i sa vrlo jednostavnim sastojcima, one se brzo pripremaju i još brže nestaju sa stola.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Sastojci za pripremu kiflica
Za 36 kiflica potrebno je:

  • 1 kg mekog brašna
  • 1 paketić kvasca (ili 25 g svežeg)
  • 2 kašičice soli
  • 500 ml mleka
  • 200 g masti ili margarina
  • 50 ml ulja
  • 1 jaje
  • 200 ml kiselog mleka
  • 3 kašike šećera

Ovo su osnovni sastojci za pripremu testa. Svi su lako dostupni, a kombinacija njih garantuje da će kiflice biti mekane i vazdušaste. Priprema je jednostavna, a rezultat – ukusan!

Priprema testa za kiflice
1. Aktivacija kvasca
Prvi korak u pripremi jeste aktivacija kvasca. U pola šolje toplog mleka, razmutite kvasac, dodajte jednu kašičicu šećera i malo brašna, pa sve dobro promešajte. Ostavite ovu smesu da odstoji 10-15 minuta, dok kvasac ne počne da deluje i peni se. Ovo je važno jer aktivirani kvasac omogućava testu da naraste i postane mekano.

2. Priprema testa
U velikoj činiji pomešajte preostale sastojke: brašno, so, ulje, mleko, kisela pavlaka, margarin (ili mast) i umutite jaje. Dodajte prethodno pripremljeni kvasac i sve dobro sjedinite. Postepeno dodajte još malo brašna ako je potrebno, sve dok ne dobijete srednje meko testo koje se ne lepi za ruke. Kada je testo spremno, pokrijte ga čistom krpom i ostavite da odmara i naraste oko 30 minuta.

3. Oblikovanje kiflica
Nakon što je testo odmorilo, podelite ga na 36 jednako velikih loptica. Svaku lopticu razvucite u oblik elipse, pazeći da krajevi budu malo tanji. Potom, pažljivo zarolajte svaki deo, formirajući tako kiflicu. Bitno je da pri formiranju blago pritisnete spoljne krajeve testa prstima kako bi kiflice bile ujednačene. U ovom trenutku, možete dodati i željeni oblik ili ukras.

4. Postavljanje na pleh i priprema za pečenje
Kiflice postavite na podmazan pleh. Svaku kiflicu premažite umutljenim jajetom kako bi dobile zlatno-smeđu boju prilikom pečenja. Ako želite dodatnu aromu, možete posuti kiflice sa susamom ili kimom, u zavisnosti od vaših želja. Ovo će im dati specifičan okus i dodatnu teksturu.

5. Ostatak vremena pred pečenje
Pre nego što stavite kiflice u pećnicu, ostavite ih da odmaraju još 10-15 minuta na plehu dok se pećnica ne zagreje. Ovaj proces će omogućiti da se kiflice još malo podignu i postanu još mekše.

6. Pečenje kiflica
Pecite kiflice u prethodno zagrejanoj pećnici na 200°C oko 15-20 minuta, dok ne postanu lepo porumene i postanu hrskave spolja. Nakon što su gotove, izvadite ih iz pećnice i ostavite da se ohlade nekoliko minuta.

Pekarske kiflice su jednostavne za pripremu, a njihov ukus ne može da izostane. Uz osnovne sastojke i nekoliko koraka, možete dobiti mekane i mirisne kiflice koje će obradovati sve ljubitelje domaće pekarske robe. Kiflice možete uživati same, sa marmeladom, džemom, kiselim mlekom ili kao savršen prilog uz supu, salate ili glavno jelo. Ako želite, možete ih i zamrznuti i uživati u njima i u budućnosti, što ih čini vrlo praktičnim.

Pokušajte ovaj recept i iznenadite svoje najmilije sa mekoćom i bogatstvom okusa. Pekarske kiflice su pravi način da unesete malo domaće tradicije u svakodnevni život, a svaki zalogaj predstavlja pravo uživanje u jednostavnom, ali vrlo ukusnom pecivu!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here