Priprema domaćeg sira kod kuće nikada nije bila jednostavnija! Ovaj brzi recept omogućava vam da u svega 10 minuta pripremite sir koji je jednako ukusan kao i tradicionalno pripremljeni. Bez potrebe za kompliciranim postupcima i specijaliziranim uređajima, sve što vam je potrebno su osnovni sastojci, malo strpljenja i nekoliko jednostavnih koraka. Ovaj domaći sir može se koristiti kao savršen dodatak raznim jelima, namazima ili čak u pečenju.
Ako ste ikada poželjeli pripremiti sir koji je ukusniji, zdraviji i jeftiniji od kupovnog, sada imate priliku isprobati recept koji će vam uštedeti vreme i doneti odlične rezultate. U ovom članku, vodiću vas kroz svaki korak pripreme ovog sira, dajući korisne savete i trikove kako bi bio savršen.
Sastojci potrebni za pripremu domaćeg sira:
-
1,5 litara (oko 6⅓ šalice) punomasnog mlijeka
-
300 grama (oko 1¼ šalice) kiselog vrhnja (20% masti)
-
4 velika jaja
-
½ žličice soli
Oprema koja vam je potrebna:
-
Veliki lonac s debelim dnom
-
Sitno mrežasto sito ili gaza za cijeđenje
-
Termometar (nije obavezno, ali može biti koristan)
-
Teški uteg za prešanje
Korak po korak: Priprema brzog sira za 10 minuta
1. Priprema smjese:
Prvi korak u pripremi ovog sira je da u velikoj zdjeli pomiješate 4 jaja, 300 grama kiselog vrhnja i ½ žličice soli. Miksajte ovu smjesu dok ne postane glatka i homogena. Ovaj korak je važan jer će smjesa jaja i vrhnja formirati osnovu za teksturu vašeg sira.
2. Kuhanje mlijeka:
Zagrijte 1,5 litara mlijeka u velikom loncu s debelim dnom. Preporučuje se da koristite punomasno mlijeko, jer će ovo dati bogatiji okus i bolju teksturu gotovom siru. Kada se mlijeko zagrijava, dodajte prethodno pripremljenu smjesu jaja i vrhnja. Stalno miješajte dok ne dođe do laganog vrenja. Kad smjesa počne zavrijeti, smanjite temperaturu na srednje nisku i pustite da kuha još 5 minuta. Sporiji proces zagrijavanja osigurava da skuta bude finija i kremastija, što je ključno za dobar rezultat.
3. Cijeđenje sira:
Nakon što je smjesa kuhana i počela se zgušnjavati, vrijeme je za cijeđenje. U cjedilo stavite gazu ili čistu kuhinjsku krpu, i pažljivo ulijte smjesu iz lonca. Sirutka (tekući deo) će početi izlaziti iz smjese, dok će gruša (čvrsti deo) ostati u platnu. Za lakše cijeđenje, stavite teški uteg na vrh gruša. Ovaj postupak će pomoći da se višak tekućine brzo otvori iz smjese, čineći sir čvršćim i kompaktnijim.
4. Ostavljanje da se cijedi:
Nakon što ste stavili uteg, ostavite sir da se cedi oko 4-5 sati. Idealno je da sir ohladite i ostavite u hladnjaku preko noći. Što duže stoji, sir će postati čvršći i kompaktniji, a njegov okus će se još više razviti. Ako ste u žurbi, možete ostaviti sir da se cijedi kraće, ali za najbolje rezultate preporučujemo duže cijeđenje.
Savjeti za bolji rezultat i čuvanje sira
-
Punomasno mlijeko daje najbolji okus i teksturu sira. Koristite mlijeko što je kvalitetnije moguće kako biste postigli najbolji rezultat.
-
Ne ubrzavajte proces zagrijavanja mlijeka jer sporije kuhanje omogućava da se skuta formira pravilno, čime ćete dobiti kremastiji sir.
-
Sirutka koja preostane nakon cijeđenja nije samo otpad – možete je koristiti u pečenju, pripremi juha ili čak za izradu palačinki. Neka ne ide u otpad!
-
Da biste sir pohranili duže, stavite ga u dobro zatvorenu posudu i čuvajte ga u hladnjaku. Tako će ostati svjež i do 5-7 dana.
Zaključak: Uživajte u svom domaćem siru
Priprema domaćeg sira za samo 10 minuta je odličan način da uživate u svježem, zdravom i ukusnom proizvodu bez potrebe za složenim postupcima. Ovaj recept je odličan za sve koji žele imati domaći sir u kuhinji, ali nemaju vremena za dugotrajan proces pripreme. Uživajte u svestranosti ovog sira – koristi se kao namaz, može se dodati u razna jela, koristiti u pečenju, ili čak kao dodatak slatkim i slanim jelima.
Nadam se da ćete uživati u pripremi ovog sira koji je jednostavan, brz, ali izuzetno ukusan! Sa samo nekoliko osnovnih sastojaka i nekoliko minuta vašeg vremena, možete napraviti domaći sir koji će biti ukusan, hranjiv i mnogo bolji od bilo kojeg kupovnog.