Geranije su među najpopularnijim biljkama koje ukrašavaju balkone, prozorske daskama i vrtove, svojom bojom i mirisom dajući šarm svakom prostoru. Iako su ove biljke prilično otporne, postizanje njihovog punog potencijala u cvetanju zahteva malo više pažnje i pravilne nege.
Kako postići bujno cvetanje geranija
Geranije su poznate po svojoj otpornosti, međutim, kako bi ove biljke postigle maksimalni potencijal u cvetanju, neophodna je pravilna briga. Uzgajanje zdravih, bujnih geranija koje tokom čitave godine proizvode bogate cvetove zahteva pažljiv pristup nekoliko ključnih aspekata njihove nege. Ovi saveti su osmišljeni da vas usmere na najvažnije faktore koji utiču na zdravlje vaših biljaka, a samim tim i na njihov izgled i cvetanje.
Saveti za bujno cvetanje geranija
1. Osigurajte dovoljno sunčeve svetlosti
Jedan od najvažnijih faktora za zdravo cvetanje geranija je izloženost sunčevoj svetlosti. Ove biljke obožavaju sunce i potrebno im je najmanje 6 do 8 sati direktne sunčeve svetlosti svaki dan.
Ako uzgajate geranije unutar svog doma, postavite ih pored prozora okrenutog prema jugu gde mogu dobiti dovoljno svetlosti.
Vanjski geraniji najbolje uspevaju na punom suncu, ali mogu podneti i djelomičnu sjenu.
Nedostatak svetlosti često dovodi do slabe vegetacije i smanjenog broja cvetova, pa je važno da se pobrinete za optimalnu svetlost.
2. Pravilno zalivanje
Zalivanje geranija mora biti balansirano. Previše ili premalo vode može negativno uticati na biljku i smanjiti njenu sposobnost da proizvodi cvetove.
Prekomerno zalivanje može dovesti do truljenja korena, dok nedovoljno zalivanje izaziva stres na biljci i može usporiti njen rast.
Dozvolite da se gornji sloj zemlje osuši između dva zalivanja.
Kada zalivate, važno je da dobro natopite biljku, osiguravajući da celo korenovo područje dobije potrebnu vlagu.
Koristite dobro drenirano tlo i posude sa drenažnim otvorima kako bi se sprečila stagnacija vode.
3. Redovno gnojenje
Geranije nisu previše zahtevne kada je u pitanju hranjiva podrška, ali im redovno gnojenje može pomoći da cvetaju obilnije.
Koristite uravnoteženo, vodotopivo gnojivo sa jednakim odnosom azota, fosfora i kalijuma (NPK).
Posebno je fosfor ključan za razvoj cvetova, pa se preporučuje da gnojivo bude sa nešto većim udelom fosfora.
Počnite gnojiti geranije u rano proleće i nastavite svakih 4-6 nedelja tokom vegetacije.
Pazite da ne preterate s gnojenjem, jer previše hranjivih tvari može rezultirati bujnim lišćem, dok cvetanje ostaje oslabljeno.
4. Uklanjanje suhih cvetova
Jedan od jednostavnih, ali vrlo efikasnih načina za podsticanje kontinuiranog cvetanja je redovno uklanjanje ocvele cvetne glavice.
Kada cvetovi počnu da venu, koristite oštre, čiste makaze ili škare za rezidbu i obavezno uklonite ocvale cvetove odmah iznad zdravog lišća.
Ovaj postupak sprečava biljku da ulaže energiju u proizvodnju semena i usmerava njene resurse u razvoj novih cvetova.
Redovno uklanjanje suhih cvetova tokom sezone cvetanja pomoći će da vaše geranije ostanu sveže i puni života, produžujući njihov period cvetanja.
5. Orezivanje i oblikovanje
Pravilno orezivanje i oblikovanje geranija ključno je za podsticanje bujnijeg rasta i većeg broja cvetnih pupoljaka.
U ranim fazama rasta, redovno pritisnite vrhove biljaka kako biste podstakli bočno grananje, što rezultira kompaktnoj i razgranatoj biljci koja stvara obilje cvetnih pupoljaka.
Ako vaša geranija postane previsoka ili neposlušna, obavezno je orezujte krajem zime ili početkom proljeća. Orezivanje u ovom periodu podmlađuje biljku, što dovodi do brzog novog rasta i bogatog cvetanja.
Razlozi zbog kojih geranije možda ne cvetaju
Ponekad uprkos najboljoj brizi, vaše geranije možda neće cvetati kako ste očekivali. Razmotrite sledeće razloge:
1. Nedostatak sunčeve svetlosti
Jedan od najčešćih razloga zbog kojih geranije ne cvetaju je nedovoljna sunčeva svetlost. Ako ne dobijaju dovoljno direktne svetlosti, biljke usmeravaju svoju energiju u preživljavanje, umesto da cvetaju. Razmislite o premestanju biljaka na sunčanije mesto kako biste poboljšali uslove za cvetanje.
2. Nepotpuno ili prekomerno zalivanje
Pravilno zalivanje je ključno za zdravlje biljke. Natopljeno tlo može lišiti korenov sistem kisika, dok suvo tlo izaziva stres na biljci, čineći je nesposobnom za cvetanje. Neka zemlja bude vlažna, ali ne previše mokra, a gornji sloj zemlje treba da se osuši između zalivanja.
3. Nedostatak hranjivih tvari
Ako vaše geranije ne primaju dovoljno hranjivih tvari, posebno fosfora, njihov razvoj i cvetanje mogu biti oslabljeni. Redovno gnojenje sa uravnoteženim gnojivima osiguraće da biljka dobije potrebne elemente za bujno cvetanje.
4. Starost i iscrpljenost
Kao i sve biljke, geranije imaju svoj životni vek. Starije biljke mogu smanjiti svoju sposobnost za cvetanje, čak i kada su dobro negovane. Razmislite o orezivanju starih biljaka ili čak ponovnom sadnji sa svežim mladim biljkama za bolji rezultat.
5. Štetočine i bolesti
Štetočine i bolesti mogu ozbiljno ometati rast i cvetanje geranija. Redovno pregledajte biljke na lisne uši, paukove grinje ili gljivične infekcije. Ako primetite bilo kakve znakove oštećenja, odmah preduzmite akciju kako biste rešili problem.
Geranije su izuzetno otporne biljke koje sa pravom negom mogu trajati godinama, donoseći lepotu vašem prostoru. Prateći ove jednostavne savete – od pravilnog zalivanja, preko pravilnog gnojenja, do redovnog orezivanja i osiguravanja dovoljno sunčeve svetlosti – možete uživati u njihovom obilnom cvetanju tokom proleća i jeseni.
Ako geranije ne cvetaju, razmislite o mogućim uzrocima kao što su nedostatak svetlosti ili nepravilne prakse zalivanja i preduzmite korake kako biste ispravili situaciju. S pravilnom brigom, vaše geranije će vas oduševiti svojom lepotom i šarenilom tokom cele godine.