Oglasi - advertisement

Šarena salata je pravi izbor za sve ljubitelje kiselih i pikantnih jela. Kombinacija raznih povrća kao što su paprika, kupus, krastavčići, karfiol, i mrkva čini ovu salatu ne samo ukusnom, već i vizualno privlačnom. Takođe, obogatila je mnoge trpeze tokom zimskih meseci, pružajući osvežavajući kontrast teškim jelima. Da bi salata bila savršena, važno je pratiti precizne korake u pripremi, koji uključuju i specifičan proces stajanja povrća u pripremljenoj tečnosti.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Potrebni sastojci i materijali

Za pripremu šarene salate potrebno je nekoliko ključnih sastojaka i materijala. Svi sastojci se lako nalaze u gotovo svakom domaćinstvu ili na tržnici, a priprema zahteva samo malo strpljenja. Evo šta ćete vam biti potrebno:

  1. 1 kilogram paprika – najbolje je koristiti papriku svih boja kako bi salata bila što šarenija, no zelene i crvene su najčešće korišćene.

  2. 1 kilogram kupusakupus se koristi kao osnovni sastojak, koji daje salati strukturu.

  3. 1 kilogram krastavčićakrastavčići se obično koriste u malim komadima, a dodaju salati svežinu.

  4. 1 kilogram karfiolakarfiol se koristi zbog svoje blage arome koja se dobro uklapa sa ostalim povrćem.

  5. 1 kilogram zelenog paradajzaparadajz treba biti zeleni, što će doprineti kiselosti salate.

  6. 1 kilogram mrkvemrkva daje boju i slatkoću salati.

  7. 1 kilogram crvenog lukacrveni luk daje oštar, pikantan ukus.

  8. 3 litra vode – za pripremu tečnosti u kojoj će povrće stajati.

  9. 1 litar sirća (razblaženog 9%)sirće je ključni sastojak za kiselkast ukus.

  10. 9 kašika soliso je esencijalna za očuvanje povrća i dobijanje prave ravnoteže u salati.

  11. 9 kašika šećerašećer ublažava kiselost sirćeta i povrća.

  12. 1 kom vinobran – koristi se kao konzervans, kako bi se produžila trajnost salate.

Pripremite sve potrebne sastojke unapred kako bi priprema tekla glatko i efikasno.

Priprema šarene salate: Detaljan postupak

Priprema šarene salate zahteva nekoliko koraka koji uključuju pranje, seckanje, prelivanje tečnosti, stajanje povrća i konačno pakovanje. Sledite ove korake pažljivo kako biste postigli najbolji rezultat.

1. Priprema povrća

Prvo, potrebno je da temeljno operete sve povrće. Kada je povrće očišćeno, možete preći na seckanje. Svako povrće treba se iseći na odgovarajući način:

  • Kupus se nariba na tanke trake.

  • Paprika se očisti od semenki i iseče na rezance.

  • Krastavčići se seku na kolutiće, dok mrkvu treba iseckati na kolutiće ili tanke štapiće.

  • Zeleni paradajz se seče na kriške, dok crveni luk može biti isečen na tanke rezance ili ostavljen u manjim glavicama, zavisno od preferencija.

Pazite da povrće bude pravilno iseckano, jer će to uticati na teksturu i ravnomerno upijanje tečnosti.

2. Mešanje povrća

Kada ste sve povrće isekli, stavite ga u veliku plastičnu posudu i dobro ga izmiješajte. Ovo je važan korak, jer mešanje omogućava da se sve vrste povrća ravnomerno rasporede i da se tečnost kasnije ravnomerno upije u sve komade.

3. Priprema prelivne tečnosti

U velikom loncu pomiješajte vodu, sirće, so i šećer, a zatim stavite da se sve prokuva. Ovaj preliv treba biti vreli kada se prelije preko povrća. Pazite da tečnost bude dovoljno vruća, ali ne previše, kako bi povrće upilo dovoljno ukusa, ali da ne dođe do previše brzog kuvanja.

4. Prelivanje povrća

Vreli preliv treba odmah preliti preko pripremljenog povrća. Dobro izmešajte povrće i tečnost kako bi sve komade povrća obavilo tečno stanje.

5. Pokriti i ostaviti da odstoji

Nakon što ste prelili povrće, potrebno je da sve pokrijete čistom krpom i zamotate u ćebe ili nešto što će zadržati toplotu. Ostavite da povrće odstoji 24 sata, a tokom tog perioda povremeno ga promešajte 2-3 puta. Ovaj korak je ključan jer omogućava da se povrće natopi u tečnosti i upije sve ukuse.

6. Pakovanje povrća u tegle

Nakon što je povrće stajalo 24 sata, možete preći na pakovanje u tegle. Težak rad u ovom koraku je pritiskanje povrća kako bi se spustilo na dno tegle i tako ostalo potpuno potopljeno u tečnosti. Povrće treba biti dobro pritisnuto, a tečnost treba da bude iznad povrća, kako bi se sačuvala njegova svežina.

Povrće se može pakovati i u plastične posude, ali tegle pružaju bolju dugotrajnost. Pobrinite se da tegle budu čiste i suve pre nego što počnete sa pakovanjem.

Priprema šarene salate je jednostavan, ali vrlo ukusan način da uživate u povrću tokom cele godine. Korišćenjem različitih vrsta povrća kao što su paprika, krastavčići, kupus, mrkva i karfiol, dobićete bogatu, šarenu salatu koja može biti savršen dodatak bilo kojem obroku. Ovaj recept zahteva malo strpljenja, ali rezultat je ukusan i dugotrajni proizvod koji možete čuvati tokom zime. Uživajte u ovoj šarenoj salati kao prilog uz razna jela ili kao užinu, jer pruža osvežavajući kontrast u odnosu na teža jela.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here